NAVIGACE
Jak vybrat sekačku na trávu? Rok na zahradě Zahrada 

Jak vybrat sekačku na trávu?

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky jsou vhodné především pro menší zahradní plochy. Vzhledem k tomu, že jsou závislé na zdroji elektrické energie, hodí se do zahrad, kde vám na sekání trávy vystačí délka prodlužovacího kabelu. Výrobci uvádí, že elektrické sekačky dokážou posekat zhruba 600 m2 plochy. Pokud je vaše zahrada opravdu malá, vystačíte si s menšími sekačkami o záběru nože kolem 30 cm. Pro větší plochy je pak vhodnější volit sekačky s větším záběrem, tedy sekačky o šířce záběru 42 cm. Výhodou elektrických sekaček je i to, že lze nastavit výšku střihu trávníku v rozmezí od 2 do 7 cm. Za hlavní výhodu elektrických sekaček pak patří fakt, že jsou velmi lehké, cenově dostupné a mají nejtišší provoz.

Motorové sekačky

Motorové sekačky jsou jednodušší na obsluhu než sekačky elektrické. Jejich hlavní výhodou je, že sekačka jezdí na benzín, nikoliv na elektriku, což pro většinu uživatelů přináší plus v podobě, že se nemusí starat o kabel na přívod elektrické energie. Benzínové motorové sekačky dokážou posekat mnohem větší pozemek, než je tomu u sekaček elektrických. Vybírat můžete ze sekaček bez pojezdu, což znamená, že sekačku musíte uvést do pohybu vlastní silou, tj. tlačením. Pokud si chcete ušetřit práci, pořiďte si sekačku s pojezdem, u níž je obsluha podstatně komfortnější. Motorové sekačky mají větší záběr nože, některé i do rozměru kolem 55 cm. Výšku sekání je možno nastavit u motorových sekačet až do výšky 9 cm.

Akumulátorové sekačky

Akumulátorové sekačky nepotřebují k pohonu ani benzín ani elektriku, nýbrž akumulátor s technologií Li-ion, který je před sekáním nutno nabít.  Sekačky s akumulátorem jsou vhodné především pro menší plochy, udává se max. do 500 m2.  Dle toho, jak často chceme zahradu sekat se pak rozhodujeme o tom, zda si pořídit sekačku s jedním nebo se dvěma akumulátory. Mezi hlavní nevýhodu tohoto typu sekaček patří především jejich vysoká cena a omezená živostnost akumulátorů.

jak-vybrat-sekacku-na-travu-I

Zdroj: serbagunamarine.com | Strunová sekačka

Rotační sekačky

Rotačky sekačky patří asi mezi nejprodávanější typ sekaček na trhu. Vybírat můžete buď z elektrického pohonu, nebo pohonu benzínového. Další parametr výběru rotační sekačky je to, jakým způsobem se zpracovává posečená tráva, zda je shromažďována ve sběrném koši, či zda je z posekané trávy vytvářena jemná „drť“ nebo zda jsou posekána celá stébla trávy, které sekačka „hází“ stranou do brázdiček.  Jemná travnatá drť může být pro některé majitele pozemků výhodou, jelikož tráva bývá použita v trávníku jako přírodní hnojivo, tzv. mulč. Pro některé zahrádkáře je však nemyslitelné, aby na trávníku zůstávaly po sečení zbytky trávy, proto volí raději sekačku se sběrným košem, který musí během sekání opakovaně vyprazdňovat.

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky jsou vhodné i pro nerovné terény s vysokou trávou. Tráva je odhazována při sečení stranou. Výška sečení u těchto sekaček bývá kolem 4 centimetrů.

Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky jsou nejčastěji používány na velmi kvalitních trávnících a hřištích. Jsou oblíbené především pro jejich dokonalý řez trávy. U těchto sekaček nejsou žádné sběrné koše. Přesto se však jejich majitelé nemusí potýkat s problémem, že  posekaná tráva bude usychat na čerstvě posekaném trávníku, ani že budou muset posekanou trávu hrabat. Trávníky tohoto typu se stříhají velmi pravidelně, tudíž je část, která se seká jen v rozmezí několika milimetrů.

Strunové sekačky

Strunové sekačky, zvané též strunové vyžínače nejsou určené na pravidelné sekání zahradních ploch. Používají se především v místech, kde není možno projet s klasickou sekačkou, například kolem budov, skalek nebo u zahradních cestiček. Někteří majitelé používají strunové vyžínače také k posekání velmi vysoké trávy. Strunové sekačky nejezdí po kolečkách, nýbrž se jedná o jakýsi stroj do ruky s ramenem a držákem. Na konci vyžínače je rotační struna, která seká trávu. Strunové sekačky se mohou prodávat ve variantě elektrického pohonu, benzínového nebo stejně jako klasické sekačky i pohonu akumulátorového.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE