NAVIGACE
Když vás čeká rekonstrukce. Jak ji zvládnout bez újmy na zdraví? Stavba domu Začínáme stavět 

Když vás čeká rekonstrukce. Jak ji zvládnout bez újmy na zdraví?

Pořídili jste si nový byt či dům, ve kterém alespoň v příštích deseti letech nepočítáte s většími opravami? Pak se vás potíže s rekonstrukcí nejspíš netýkají. Všechny ostatní však dříve či později čekají menší i větší stavební práce a opravy. Jak je přežít?

Nikdy nekončící práce

Starší byt či domek budete po celý život upravovat, opravovat a pomalu se budete přibližovat tomu, jak jste si to na začátku představovali. Pak ale začnou přibývat členové rodiny a bydlení se jim bude muset přizpůsobovat.

Většina českých kutilů se snaží velkou část těchto prací zvládnout svépomocí a víkendy tráví v hobby obchodech a v montérkách. Samozřejmě, to ušetří nějakou tu práci dělníků. Pokud navíc víte, kde výhodně pořídit spojovací, stavební a nerezové materiály, ušetříte i za jejich nákup. To ale ještě nemusí znamenat, že to v konečném důsledku skutečně vyplatí.

Možná si na rekonstrukci bytu či domu opravdu věříte, ale práce stylem pokus-omyl není tím nejšťastnějším řešením. Naučíte se skoro všechny profese, ale nejspíš budete žít celý život na staveništi. Jde to ale mnohem lépe!

Tip: Na akros.cz pořídíte kvalitní spojovací a hutní materiály, nářadí a další nezbytnosti, které při zvelebování bydlení budete určitě potřebovat. Najdete tam také super tipy na dárky pro muže.

Nešetřete tam, kde se to nevyplácí. Bydlete chytře!

Nezaměstnávejte ruce, ale hlavu. Nesnažte se pojmout všechny profese a být zedníkem, instalatérem, pokrývačem, topenářem a kdoví čím ještě.

  • Práci svěřte odborné firmě. To ale neznamená, že byste se neměli spolupodílet na výběru použitých materiálů. Dům je pro většinu lidí na celý život. Proto vybírejte z materiálů s vysokou životností, například místo běžné oceli raději volte nerezové tyče, armatury a potrubní díly a další spojovací a hutní materiál. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Pokud tedy nechcete za pár let práce opakovat.
  • Obzvlášť velkou pozornost věnujte volbě topného systému a radiátorů. Spolehlivé a levné topení je jeden z nejdůležitějších parametrů bydlení.
  • Nešetřete na stavebních materiálech jako je volba zateplení, kvalita omítky či střešní krytina – je lepší dnes za fasádu a střechu utratit trochu více, než ve stáří řešit, že vám teče do domu, ale nemáte peníze na opravu.

Málokdo si může dovolit koupit nový domek, kde není potřeba desítky let nic zásadního opravovat. Nic si nedělejte z toho, že třeba koupíte starší dům – ale do pořizovací ceny zahrňte i náklady na rekonstrukci a neztrácejte roky svého života snahou udělat si vše vlastníma rukama. Ať máte také čas si domek užít!

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE