NAVIGACE
Křovinořez, motorová kosa nebo výkonná sekačka: Co využijete na zahradě nejvíc? Rok na zahradě Zahrada 

Křovinořez, motorová kosa nebo výkonná sekačka: Co využijete na zahradě nejvíc?

Kvalitní sekačka je základ

Pokud chcete mít u domu pěkně upravený trávník, který vám budou sousedé závidět, měli byste si v prvé řadě pořídit šikovnou sekačku. Můžete si přitom vybírat hned z několika různých kategorií. Existují sekačky benzínové i elektrické, konkrétněji pak typy rotační, bubnové, strunové, robotické a vřetenové.

Při hledání vhodného typu zvažte především 3 věci – kde chcete sekačku používat, jak velkou plochu bude obhospodařovat (s tím souvisí i jak je terén členitý a náročný) a jak dostupná je pro vás na zahradě elektrická energie. Podle toho pak zvolte typ pohonu. Ideální je přitom zeptat se na radu prodejce přímo v obchodě. Ten vám totiž podrobně vysvětlí výhody a nevýhody jednotlivých typů a podle specifik vaší zahrady doporučí vhodný typ, který vám zajistí nejlepší možný výsledek.

Křovinořezy, motorové kosy a vyžínače začistí nepřístupná místa

Zahradní křovinořezy, motorové kosy a vyžínače bývají mnohdy označením pro stejný typ stroje, který uplatníte především v hůře přístupných místech. Některé firmy je ale od sebe odlišují. Jako křovinořezy se pak označují ty modely, které mají ocelový kotouč, a tak si poradí i s ořezem dřevin. Motorové kosy mají oproti tomu jen strunovou hlavu, takže se specializují spíše na dosekávání trávy v těžko přístupných místech – jako je okolí zídek nebo okrasných rostlin a stromů.

Rozhodovat byste se tedy měli hlavně podle účelu, k němuž stoj plánujete využívat. Uvažte, jak velkou plochu budete zvelebovat a jaký je její terén. Pokud potřebujete čas od času vyčistit okolí chodníku či skalky, postačí vám motorová kosa nebo dokonce plotové nůžky či nůžky na trávu. Pokud chcete jen doladit výsledek sečení, budou pro vás ideální. Jestliže ale potřebujete posekat křoviny ve svahu nebo prořezat stromy, zvolte raději křovinořez.

Co tedy přesně vybrat? Pro běžnou zahradu, která má rovný terén a rozměr asi 500 až 800 m2 se hodí motorová rotační sekačka a křovinořez. V případě větších ploch už se ale vyplatí zvážit i zahradní traktor. Ten vám spoustu práce ulehčí a navíc je příjemně multifunkční, takže ho využijete na zahradě i při jiných činnostech.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE