NAVIGACE
Koupě bytu, rodinného domu nebo výstavba? Stavba domu Začínáme stavět 

Koupě bytu, rodinného domu nebo výstavba?

Přemýšlíte nad svým budoucím bydlením? Nevíte, zda by byl pro vás lepší rodinný dům, nebo byt? Někdo v tomto má hned jasno, jiní ale tápou. V tomto článku vám představíme obě možnosti, jejich přednosti i případné problémy, které vám pomohou v případném rozhodování.

 

Odborníci říkají…

 

Že při výběru bydlení záleží zejména na životním stylu i finanční stránce. Obecně lze říci, že byty vyhledávají především svobodní lidé, mladé páry a rodiny. Naopak rodinný dům volí rodiny s dětmi, které rovněž vyhledávají klidné prostředí a přírodu. Dá se říci, že dům často preferují ti, kteří v něm v dětství vyrůstali a naopak. Není to ale pravidlem.

 

Proč zvolit rodinný dům?

 

Rodinný dům nabízí řadu výhod – větší soukromí, přítomnost zahrady, větší prostory, stavba přesně podle vlastních představ atd. Pokud se vám líbí představa vlastnit rodinný dům, zde překládáme, jaké jsou možnosti k jeho pořízení:

 

  • Koupě již postaveného domu – Nechcete-li mít starosti s koupí pozemku a jeho výstavbou, a zároveň toužíte po lukrativnějším místě (např. ve městě), pak se nabízí koupě hotového rodinného domu. V dnešní době lze koupit novější i starší rodinný dům, který pak lze postupně předělávat k obrazu svému.
  • Výstavba – Pokud chcete mít rodinný dům od podlahy až ke střeše podle svých představ, nabízí se výstavba domů – a to buď svépomocí, nebo na klíč.

 

Výstavba domu na klíč

 

Tento způsob výstavby je velmi pohodlný, neboť se téměř o nic nemusíte starat. O vše se totiž postará stavební firma. Vy si jen zvolíte, zda se bude jednat o:

  • typový projekt, kde si vybíráte z již připravených variant domů,
  • individuální projekt, u kterého si necháte vypracovat stavební projekt od projektanta podle vašich představ.

 

Výstavba domu svépomocí

 

Rodinný dům lze postavit i vlastními silami. O co jde? Jedná se o nejlevnější variantu, kdy si vše zařídíte sami a budete stavět rodinný dům s pomocí rodiny, známých, nasmlouvaných dělníků. U tohoto způsobu výstavby počítejte s tím, že budete muset obětovat hodně času a trpělivosti. Vše si totiž budete muset vyřídit sami – od veškerého papírování a vyřízení různých povolení, přes nákup materiálu, sehnání schopných dělníků až po projekt stavby, samotnou výstavbu a dohled.

 

Proč zvolit byt?

 

Byt je oproti rodinnému domu mnohem pohodlnější. Jakto? Péče o něj totiž zabere daleko méně času a totéž platí i u veškerých oprav a úprav. Stejně jako u rodinného domku, i zde máte několik možností pořízení. Konkrétně zda pořídit starší byt, nebo zvolit radši novostavbu.

 

Pořízení staršího bytu

 

Starší byty vycházejí finančně lépe než novostavba. Na druhou stranu je ale potřeba zvážit, v jakém stavu je konkrétní byt i samotný bytový dům, a zda bude potřebovat modernizaci. Důležité je se u starších bytů zaměřit i na běžné problémy a závady, které se s nimi pojí. Jedná se například o:

  • špatnou střechu,
  • špatnou zvukovou i tepelnou izolaci,
  • stará a netěsnící okna,
  • nevyhovující starý výtah, atd.

 

Pořízení novostavby

 

Byty v novostavbách jsou oproti starším bytů moderní, často stavěné s ohledem na energetickou úsporu a také dostupné s vlastním parkovacím stáním. Mezi výhody také patří to, že s jejich výstavbou nemáte žádné starosti, je smluvně daný termín i záruční doba v případě vad.

 

Na druhou stranu je potřeba si dát pozor u novostaveb, jak jsou postavené. Dobré je takový byt projít s odborníkem, zda nebylo nic opomenuto. Dnešní stavby totiž bývají postavené příliš rychle, jednotlivé práce mohou být špatně udělané, může v bytech docházet ke vzniku vlhkosti, popraskání atd.

 

Za poskytnuté informace k tomuto článku děkujeme MIRAS – stavební firma Plzeň.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE