NAVIGACE
Jak na opravdu zdravý spánek? Interiér Ložnice 

Jak na opravdu zdravý spánek?

Aby se člověk cítil druhý den odpočatý a plný energie, je nutné zvolit správnou matraci a rošt, případně další doplňky do postele, které přispějí k lepšímu spánku.

Jak na výběr matrace?

Kvalitní matrace není levnou záležitostí. Vybíráme si ji na delší dobu, proto je třeba zvážit všechny klady i zápory a vybrat si matraci na míru – takovou, která nám bude svými vlastnostmi přesně vyhovovat. Pokud Vás někdy někdo přesvědčoval, jaká matrace je nejlepší, pak mu nevěřte. Neexistuje totiž „nejlepší matrace“ a to z toho důvodu, že každý z nás je jiný, každý má jiné požadavky a nároky, takže pro každého je vhodná jiná matrace.

Materiál matrace

Nejdůležitějším aspektem při výběru matrace je materiál. V dnešní době lze na trhu vybírat z velkého množství materiálů – od latexu, přes různé pěny (studená, líná, BIO) až po pružinová a taštičková jádra.

Druhy matrací:

  • pružinové/taštičkové matrace – jsou tvořeny pružinami, u taštičkových matrací jsou však pružiny zašity do textilních sáčků neboli „taštiček“, oba typy matrací jsou prodyšné a velice odolné proti výskytu roztočů, plísní a bakterií
  • matrace z líné pěny – se přizpůsobují lidskému tělu při kontaktu s pokožkou tak, že dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti, výhodou těchto matrací je omezení protitlaku a tudíž je eliminován vznik proleženin, dále vynikají svojí pevností a tvarovou stálostí, optimálně odvádí teplo a omezují výskyt roztočů
  • matrace ze studené pěny – neboli matrace z HR pěny mají výbornou elasticitu, tvarovou stálost, dlouhou životnost, jsou dokonale provzdušeny a lépe odvádí vlhko a teplo
  • matrace z BIO pěny – disponují na rozdíl od klasických HR pěn vysokým obsahem přírodních olejů, dále mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí
  • latexové matrace – je velice oblíbené, neboť jsou pružné, elastické a odolné proti deformaci, kromě toho latexové matrace mají také provzdušňující a odvzdušňující kanálky, které přispívají velice příznivě ke kvalitě spánku

Zóny matrace

U matrací je důležitý nejenom použitý materiál, ale také počet zón matrace. Tyto zóny jsou v podstatě úseky, které mají různou tuhost či profilování. Jelikož je každá část našeho těla jinak těžká, tak jsou tyto zóny velice důležité, neboť naše tělo vyžaduje, aby každá část matrace byla jinak tuhá a perfektně se přizpůsobovala našemu tělu. Kvalitní matrace mají alespoň 5 zón s rozdílnou tuhostí, ty nejlepší však disponují 7 a více zónami.

A co rošt?

Samotná matrace Váš spánek nevylepší. Proto je nutné vybrat také vhodný podklad, na který se matrace položí. Kvalitní rošty do postele podporují ortopedické vlastnosti matrace a její provzdušnění. Díky tomu se prodlužuje životnost matrace. Kromě toho kvalitní rošty poskytují také spolu s matrací lidskému tělu dokonalou podporu. Na trhu jsou k dispozici převážně pevné rošty, polohovací rošty či motorové polohovací rošty.

Chrániče matrací

Pokud chcete udržet matraci dlouho svěží a čistou, pak je dobré pořídit si chrániče matrací. Ty slouží jako ochrana nejen proti znečištění, ale také proti tekutinám, různým bakteriím či jejich opotřebení. Chrániče na matrace jsou vyrobeny z materiálů, které je možné prát v klasické pračce. Jsou navíc voděodolné, takže zabraňují pronikání tělních i jiných tekutin do matrace.

Chrániče matrací jsou vhodné téměř pro všechny. Ocení je především osoby, které jsou dlouhodobě připoutané na lůžko. Dále jsou ideální pro použití u malých dětí, kde je větší pravděpodobnost znečištění postýlky či lůžka.

Anatomický polštář

jak-na-opravdu-zdravy-spanek-IPro zdravé spaní je také vhodné pořídit anatomický polštář, který se perfektně přizpůsobuje lidskému tělu, a tak udržuje optimální polohu hlavy. Anatomický polštář díky svým vlastnostem uvolňuje krční páteř a svalstvo, člověku se pak lépe spí a tím má dostatek energie na druhý den. Anatomické polštáře z paměťové pěny jsou vhodné jako prevence, neboť pomáhají eliminovat bolest a zlepšit celkovou kvalitu spánku.

Anatomické polštáře se nejčastěji vyrábějí z líné pěny. Ta při kontaktu s lidskou pokožkou měkne a naopak. Kromě viskoelastické pěny se polštáře vyrábějí také z dalších pěnových materiálů, které jsou podobné molitanu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE