NAVIGACE
Zateplení přináší úspory Stavba domu Vnější úpravy 

Zateplení přináší úspory

Zateplit či nezateplit?

Přemýšlíte, zda investovat do zateplení vašeho domu? Mezi faktory, které byste přitom měli zvážit, patří jednak ekologické hledisko, ale také stoupající ceny paliv, které jednoznačně mluví pro zateplení. Díky zateplení navíc vzroste i celková hodnota vašeho domu, protože se prodlužuje jeho životnost a zlepšuje se klima uvnitř budovy.

Návratnost investice

Kladete si otázku, za jak dlouho se vám tato investice vrátí? Na to se samozřejmě nedá jednoznačně odpovědět. Každý dům je jiný a jiné jsou i zvyky a potřeby těch, kteří v domě bydlí. Obecně se uvádí, že se investice vrátí v průběhu 10-15 let. Úspora bývá znatelná zejména u starších domů, které obvykle mívají velmi špatné tepelně-izolační vlastnosti. Některé propouštějí ven až polovinu tepla. Pokud takový dům vhodně zateplíte, pak budou úspory opravdu znatelné. Zateplení navíc chrání dům i před nepřízní počasí. Zateplení může pomoci i v případě, kdy se vám v domě díky chladnému a vlhkému klimatu tvoří plísně. Ty jsou zdraví škodlivé a proto byste ani tento aspekt rozhodně neměli podceňovat.

Jaké zateplení zvolit?

Jelikož má každý dům svá specifika, neměli byste se řídit pouze obecnými radami, ale měli byste vše konzultovat s odborníky. Profesionální firma zjistí například i to, jak je na tom váš dům ohledně vlhkosti zdí a na základě všech zjištěných informací navrhne řešení, které bude pro váš dům nejlepší. Tepelná izolace totiž patří k materiálům, u kterých se nejčastěji podcení její minimální tloušťka či její kvalita. Lidé často sáhnou po lacinější variantě, která ale nemusí přinést očekávaný efekt. Proto je opravdu důležité poradit se s odborníky a vybrat skutečně kvalitní materiály.

zatepleni-prinasi-uspory-I

Nezapomínejte také na to, že jen samotným zateplením domu není otázka úspor vyřešená. Důležité je zaměřit se i na další aspekty, které s teplem souvisí, jako třeba správné vytápění či vhodný systém větrání. Jedině při správné kombinaci všech faktorů se vám vaše investice vrátí co nejdříve.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE