NAVIGACE
Jak fungují bazény? Zahrada Zahradní bazény, sauny, vířivky 

Jak fungují bazény?

Ve skutečnosti je v obyčejném zahradním bazénu skutečně daleko více invence, než by se nám mohlo zdát.
V tomto článku si řekneme nejen o tom, jak jsou bazény stavěny, ale také jak funguje filtrační systém, který udržuje vodu v bazénu čistou a chemicky vybalancovanou.

Základy bazénu

Bazény mohou mít prakticky libovolnou velikost a tvar, většina z nich, ať už bazén zahradní, nebo profesionální pracují na prakticky totožném principu.  Používá se filtrační systém a bazénová chemie, která dokáže průběžně čistit velké objemy vody.

jak-funguji-bazeny-I

Každý bazén potřebuje těchto sedm základních částí: vanu, motorovou pumpu, vodní filtr, zásobník na chemii, proudící a nasávající systém a nakonec PVC trubky, které to všechno propojí dohromady. Základní myšlenka je v pumpování vody v celém bazénu do kontinuálního cyklu přes filtrační, chemický systém a následně zpět do bazénu. Tímto způsobem udržujeme bazén čistý, bez řas, napadané špíny a bakterií. Některé bazény jsou navíc opatřené vyhříváním, které udržuje teplotu bazénu na požadované hladině.

Druhy bazénů

Hlavní rozdíl mezi jednotlivými druhy bazénů je způsob konstrukce takzvané bazénové skořepiny. Existuje několik druhů a každý má své specifické výhody a nevýhody. Jaký bude ideální pro vás?

Nadzemní bazény

Tyto bazény bývají nejlevnější možnou variantou a také jsou nejjednodušší pro konstrukci. Zručnější kutil zvládne zpravidla jeho montáž svépomocí a to je hlavní výhodou bazénů tohoto druhu. Mezi hlavní nevýhody patří zejména jeho nižší odolnost proti vlivům počasí, protože se nedá použít zastřešení bazénů.

jak-funguji-bazeny-II

Sklolaminátové bazény

Jedná se o jednotvárnou sklolaminátovou formu, která se zapustí do země. Po vytvoření otvoru na bazén se provedou úpravy podloží, instalace důležitých rozvodů a po vložení bazénu se okolní prostor zaleje betonem. Výhody jsou zjevné, bazén nemá problematické spáry, jelikož se jedná o monolit, jeho údržba je tedy poměrně bezproblémová. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Torketové bazény

Torket je jiným pojmenováním leštěný beton. Po vyhloubení díry na bazén se na dno usadí potřebné rozvody k bazénu, poté se podklad vysype štěrkem a začne se se samostatnou konstrukcí povrchu bazénu. Ten sestává ze železných prutů, které tvoří výztuž betonové konstrukce. Po nastříkání betonu a jeho následovné povrchové úpravě je bazén připraven na napuštění vodou a jeho následné používání.

Další oblíbené typy bazénů jsou keramické bazény, fóliové bazény anebo bazény kompozitní ale o nich až v dalším článku. Tak jaký je ten pravý pro vás?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE