NAVIGACE
Zásady zdravého spánku ve vaší ložnici Interiér Ložnice 

Zásady zdravého spánku ve vaší ložnici

Orientace ložnice

První věcí, nad kterou bychom se měli při plánování své ložnice zamyslet, je to, jakým směrem bude vaše ložnice orientovaná. V případě, že teprve začínáte svůj rodinný dům stavět, máte možnost tento faktor ovlivnit. Pokud již dům postavený máte, nebo již bydlíte v nějakém bytě, máte jedinou možnost a to přestěhovat ložnici do jiného prostoru ve svém bydlení. Ložnice by měla být orientována do nejklidnější části vašeho domu, tedy do podkroví (v případě patrového domu) a co nejvíce na sever. Proč tomu tak je? Protože v horním patře rodinného domu máte větší klid než v přízemí a také proto, že severní strana domu bývá nejchladnější. Stejně tak myslete na pravidelné větrání ložnice, jelikož čerstvý vzduch má také pozitivní efekt na zdravý spánek.

Ložnice slouží ke spánku, nikoliv k práci

Kromě orientace ložnice ve svém domě bychom si měli uvědomit i fakt, že ložnice nám slouží především ke spánku, a proto není vhodné, abychom do ložnice umisťovali pracovní stůl, televizi, přemíru pokojových rostlin a samozřejmě, abychom ze své ložnice nedělali skladiště všech nepotřebných věcí. Ložnice je sice prostor v domě, který neukazujeme každému, přesto by však měla zůstat čistá a ničím nerušená. Co se vybavení nábytkem týká, v ložnici bychom měli mít především kvalitní postel, vestavěnou skříň na oblečení, stolečky na lampičku, případně nějakou pěknou knihovnu. Pro ostatní kusy nábytku bychom si měli najít jiný prostor v rodinném domě. Barevné provedení stěn v ložnici by mělo být tlumené a světlé. Velmi častými barvami v ložnici bývají světlé odstíny modré, zelené, žluté nebo fialové barvy.

 

zasady-zdraveho-spanku-ve-vasi-loznici-I

Zdroj: http://4.bp.blogspot.com | Zdravý spánek

Postel, rošt, matrace, přikrývky, povlečení

Základem zdravého spánku je kromě designu vaší ložnice i kvalitní postel, rám, zdravá matrace, kvalitní polštář a peřina a příjemné povlečení. Při výběru postele záleží především na velikosti rámu, na použitém materiálu, ale i na stylu, který si zvolíte. Někdo upřednostní masivní postel s předním i zadním čelem, jiný postel bez čel nebo postel s nebesy. Postel je nejdominantnější prvek celé ložnice, a proto by se od jejího stylu měly odvíjet i dekorace celé ložnice. Kromě výběru rámu postele je zapotřebí zvolit i vhodný rošť. Volit můžete buď pevný rošt nebo rošt polohovatelný, rošť laťkový nebo lamelový. O tom, který je pro vás a vaše záda ten nejvhodnější, je dobré promluvit si s odborníkem na zdravý spánek. Při pořizování matrace sledujte nejen její velikost, ale i její tvrdost, materiál, ze kterého je vyrobena či potahový materiál na matraci. Všechny tyto vlastnosti ovlivňují nejen kvalitu, ale i cenu matrace. Při pořizování kompletní postele radíme nešetřit, jelikož právě to, jak se vyspíte, ovlivňuje vaše zdraví a pohodu v následujícím dni.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE