NAVIGACE
Venkov je opět v módě Developerské projekty Reality 

Venkov je opět v módě

Satelity vs. obce

S výstavbou satelitů přišel do Čech i odlišný způsob života ovlivněný právě tímto charakteristickým způsobem bydlení. Tyto přílepky velkých měst, podobně jako sídliště, nevznikají přirozeným způsobem. Obytné domy se nesoustředí v okolí logického centra v podobě školy, úřadu, kulturních zařízení apod. Lidé ze satelitů se proto nemají kde scházet a poznávat. Dochází tak k velké individualizaci, která je navíc v rozporu s vysokou hustotou zástavby.

Místo, kde bydlíme, by nám mělo poskytovat přirozené možnosti pro navazování kontaktů a rozvoj komunitního života. Nejde ovšem o nově vzniklý trend, ale o tradiční způsob života na venkově a v malých městech.

Vysoký Újezd jde příkladem

Středočeská obec Vysoký Újezd je místem projektu společnosti Crestyl, která přizvala designery a architekty, aby ztvárnili svou vizi venkova. Celkem 6 lokalit výstavby nových domů je logicky rozmístěných tak, aby tvořily nové čtvrti a staly se tak přirozenou součástí obce.

Tento projekt, nazvaný Zámecké zahrady, podléhá přísným pravidlům územního plánování tak, aby zůstal zachován poklidný ráz obce. Veškeré výstavbě proto předchází schvalovací proces. Nové stavby nesmí např. překročit výšku 9 metrů a rozlohu 30 % velikosti parcely. Zjevně je kladen důraz na prostor, který se odráží i ve snaze dodržovat dostatečnou vzdálenost stavebních pozemků od nově vzniklých komunikací. V projektu nejsou opomenuty ani klidové zóny v podobě nezastavěných zelených ploch.

Noví obyvatelé Vysokého Újezdu tak budou mít na prostorných parcelách více soukromí v porovnání s typickou hustou satelitní zástavbou. To ovšem nebude překážkou normálnímu sociálnímu životu v místě bydliště se školou a kulturním i sportovním vyžitím.

venkov-je-opet-v-mode-I

Zdroj: www.crestyl.com | Nízkoenergetický dům Crestyl

Moderní rodinné domy

Součástí zmiňovaného projektu jsou i moderní rodinné domy. Zkušení architekti navrhli několik designových vil, které splňují vysoké nároky na kvalitu bydlení a současně citlivě doplňují původní zástavbu a okolní přírodu. Sedlová střecha, obložení přírodními materiály v kombinaci dřeva a kamene, kvalitní cihlová stavba – to jsou jen některé z charakteristických prvků nových domů.

Stavby jsou navrhovány i s garáží pro 1-2 automobily a terasou, na kterou se vchází tradičně z hlavní obytné místnosti s kuchyňským koutem. A pokud byste měli pocit, že je váš budoucí domov příliš uniformní, domluvte se bezplatně na možných změnách v projektu.

 

PR článek, 19.3.2013, http://www.crestyl.com

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE