NAVIGACE
Dekorační tapety na zeď Inspirace Inspirace bydlení 

Dekorační tapety na zeď

Tento druh výzdoby stěn je tu s námi skoro odnepaměti. Poprvé se tapety objevily již ve staré Číně 200 let před naším letopočtem. Od té doby se díky pokroku vyvinuly z podoby vydělané zvířecí kůže do podoby, jakou známe dnes. Dříve byly tapety považovány za známku luxusu. Pro svoji náročnou výrobu i druh materiál nebyly dostupné každému. Dnes se však náročnost výroby snížila a tapety jsou vyráběny i z poměrně levných materiálů.

Druhy tapet

Papírové

Papírové tapety můžete mít jednovrstvé či dvouvrstvé (duplexní). Dvouvrstvé jsou o něco kvalitnější. Papír může být potištěný, ražený či mačkaný. Záleží však pouze na vašem vkusu, který druh si vyberete. Na kvalitu tapet nemá takováto úprava až tak velký vliv. Kvalita papírové tapety se posuzuje podle její hmotnosti. Ta se pohybuje mezi 110-140 gramy na metr čtvereční. Čím těžší je, tím je kvalitnější. Nevýhodami papírových tapet jsou nestálobarevnost a malá odolnost vůči mechanickému poškození. Nehodí se do vlhkého prostředí a nedokáží dobře zakrýt nedokonalosti stěn. Výhodou je jejich nízká cena.

Vinylové s papírovým podkladem

Tapety s vinylovým povrchem jsou o něco odolnější a také méně propustné.

Vinylové bez papírového podkladu

Takové tapety se hodí do místností s „náročnějším“ provozem (například do jídelen či kuchyní). Neměly by se používat na vlhké stěny – vinyl jen totiž nepropustný a vlhkost by zadržoval. Výhodami jsou vysoká odolnost a snadná údržba. Dají se lepit různé druhy povrchů (omítka, beton…).

Vliesové

Jedná se o materiál vytvořený z buničiny a textilních vláken. Tyto dvě složky jsou dohromady spojeny speciálním druhem pojiva. Vliesové tapety umějí dobře zakrývat nedokonalosti na stěnách a jsou prodyšné. Díky své prodyšnosti se mohou použít i ve vlhkém prostředí.

dekoracni-tapety-na-zed-I

Zdroj: www.liftupthyneighbor.com | Samolepky na zeď

Textilní

Textilní tapety jsou vyráběny z přírodních či umělých textilních vláken, která jsou umístěna na vliesovém nebo papírovém podkladu.

Přetíratelné

Jsou to prakticky stejné tapety jako všechny ostatní, akorát jsou vyrobeny tak, aby bylo možno je dále upravit nátěrem. Většinou bývají vliesové s papírovým podkladem.

S kovovým efektem

Jedná se o náročnější druh tapet, co se výroby týče. V tomto případě jsou používány kovové fólie, které jsou nanášeny na papírový podklad. Kovového efektu lze však docílit i pomocí speciálních druhů barev. Je to o něco méně náročné a také levnější.

Fototapety a obrazové tapety

Je to jeden z druhů tapet, jehož obliba neustále roste. Díky různým technickým vymoženostem je možné jej co nejvíce zdokonalovat a využívat nepřeberných možností. Obrazovou tapetu či fototapetu je vždy nutné rozdělit na několik menších dílů, které se pak postupně nanášejí na stěny.

Samolepky na zeď

Kromě tapet si můžete svoje stěny vylepšit i pomocí speciálních samolepek. Zabere to méně času a také to stojí méně peněz. Samolepky na zeď se hodí pro nenáročné nebo pro ty, kteří mají pocit, že by vytapetování celého pokoje bylo až příliš. Samolepky jsou také jednou z možností jak trochu ozvláštnit svůj interiér. Stejně jako tapety jsou vyráběny v mnoha různých motivech z různých materiálů. Na trhu se na doplňky specializuje řada firem, takže se rozhodně nemůže stát, že byste nesehnali. Spousta jich nabízí i výrobu na zakázku.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE