NAVIGACE
Dřevo v koupelně zkrášluje i zútulňuje Interiér Koupelny 

Dřevo v koupelně zkrášluje i zútulňuje

Dřevo je stále oblíbeným materiálem, co se výběru nábytku týče. Je příjemně na dotek a místnost vždy zútulní. Ani v koupelně se o jeho krásu nemusíte připravit. Na trhu seženete i dřevěný nábytek, který je speciálně upraven tak, aby vydržel ve vlhkém prostředí.

Není dřevo jako dřevo

Dřevěný koupelnový nábytek může být vyrobený z několika druhů dřeva, z nichž některé mohou být pouze jeho imitací. Mějte se na pozoru před nekvalitními kusy.

Masiv

Pro koupelnový nábytek je nejvhodnějším dřevem buk, dub nebo lípa. Díky svému původu jsou vlhkému prostředí odolné například teak nebo mahagon. Jelikož však nejsou z tuzemska, jsou tyto dřeviny podstatně dražší.

Dýha a dřevotříska

Dýhou je myšlena tenká vrstva dřeva, která se běžně využívá k výrobě povrchů různého druhu nábytku. Pod dýhou bývá většinou skrytá dřevotříska. I když je dýhovaný povrch různě upravován, do koupelny se dýhované desky příliš nehodí. Neměli byste se nechat zlákat nízkou cenou a radši se porozhlédnout po něčem kvalitnějším.

MDF – dřevovláknité desky

Zkratka tohoto materiálu pochází z angličtiny (Medium Density Fireboards).  Jedná se o materiál vysoce odolný proti vlhkosti. Vyrábí se bez použití lepidel a je velmi kompaktní a snadno opracovatelný.

Někdy se všechny tyto materiály kombinují, aby se vyvážily nedokonalosti jedněch nebo druhých. Občas se setkáte s masivem kombinovaným s dřevovláknitou deskou, někdy se bohužel kombinuje i s dřevotřískou. Proto důkladně zkoumejte z čeho daný nábytek opravdu je. I když výrobce tvrdí, že se hodí i do koupelny, nemusí to být pravda. Již po pár měsících se může z líbivého kousku stát rozpadlý a nepoužitelný kus „dřeva“.

Jaký nábytek do koupelny vybrat

Na trhu je toho na výběr opravdu mnoho. Od dřevěných van a podlah, přes stolky a skříňky až po malé dřevěné dekorace. Čím je ale koupelna menší, tím méně dřeva by zde mělo být. Zejména v malinkatých panelákových koupelnách se dá špatně zajistit dostatečné odvětrávání, zvlášť jsou-li vybaveny zastaralými filtry. Do malé koupelny si dejte maximálně pár skříněk či poliček. Neměli byste zde ani věšet prádlo a skladovat prací prášek. To vše drží v koupelně vlhkost.

drevo-v-koupelne-zkrasluje-i-zutulnuje-I

Zdroj: liftupthyneighbor.com | Dřevo v koupelně

Péče o koupelnový nábytek

Stejně jako pečujeme o dřevo v obývacím pokoji, měli bychom se věnovat i dřevu v koupelně. A to po každém použití, zejména pokud se jedná o dřevěnou vanu. Na ošetřování takového nábytku máte k dispozici různé laky, vosky a oleje. Poraďte se s výrobcem vašeho nábytku, jaká péče je nejvhodnější.  U dřevěných podlah je hned po pokládce nanesena kompaktní ochrana, ale i ta se časem opotřebuje a je třeba se postarat o její obnovu. A stejně je tomu i u všeho ostatního, co je ve vaší koupelně dřevěné.

Pamatujte si, že dřevo je prostě stále dřevo i když je ošetřeno celou řadou speciálních přípravků, nebudete ho mít navždy. Ale když vyberete kvalitní, může vám vydržet až dvacet let. S dřevěným nábytkem se z vaší koupelny stane místo, kde můžete kromě hygieny i příjemně relaxovat.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE