NAVIGACE
Sušička ano nebo ne? Interiér Ostatní 

Sušička ano nebo ne?

Sušička prádla – žrout energie, nebo užitečný pomocník?

Sušička prádla je v našich domácnostech prozatím poměrně málo používaným spotřebičem. Přitom je to pomocník, který vám může ušetřit spoustu času, který jinak trávíte věšením a následným sundáváním prádla, případně i jeho žehlením. Jestliže tedy o koupi sušičky právě přemýšlíte, jistě se zabýváte otázkou, podle čeho byste ji měli vybírat.

Ceny nejlepších sušiček na trhu

Spotřeba energie

Jelikož je sušička spotřebičem energeticky poměrně hodně náročným, jedním z důležitých parametrů při výběru je její spotřeba energie. Většina sušiček je dnes zařazena do energetické třídy C nebo B. Na trhu už jsou ale i sušičky s tepelným čerpadlem, které se řadí do úsporné energetické třídy A.

Kondenzační nebo ventilační?

Sušičky se dělí na kondenzační a ventilační. Ventilační, neboli odtahové či odvětrávané jsou levnější, dají se pořídit již za cenu kolem 5500 Kč. Ventilační sušičky se instalují spíše v rodinných domech, kde je k dispozici prádelna či sušárna. Je totiž potřeba odvádět vlhkost z prádla přímo ven z domu, a to vedením o průměru kolem 10cm. Je tedy nezbytné mít z bytu otvor ven, což někdy může znamenat docela náročné stavební úpravy. Ventilační sušičky se také vyrábějí pouze jako volně stojící.

Pokud chcete dát sušičku do koupelny, je vhodnější pořídit si kondenzační sušičku. Nejlevnější modely můžete pořídit za již přibližně 9000 Kč. Výhodou kondenzačních sušiček je, že jejich instalace nevyžaduje žádné stavební úpravy. Kondenzační sušičky pracují na principu odvodu zkapalněné vlhkosti buď přímo do odpadu, nebo do zásobníku v místě, kde má pračka zásuvku na prací prášek. Kondenzační sušičky se vyrábějí jak volně stojící, tak i vestavné. V malé koupelně je možné pořídit si variantu slim, která má hloubku jenom 40cm.

Pračka a sušička 2v1?

Někteří lidé volí z důvodu úspory místa pračku kombinovanou se sušičkou. Výhodou je, že vám v koupelně stojí jen jeden přístroj. Jinak ale tato kombinace žádné další výhody nemá, naopak je energeticky mnohem náročnější. Pračka kombinovaná se sušičkou totiž umí najednou usušit pouze polovinu své kapacity. Jedna plná pračka prádla se tak musí sušit nadvakrát, čímž dochází k velké spotřebě energie.

Pokud tedy zvažujete koupi sušičky, zaměřte se na výše uvedené parametry okolo spotřeby. Do energeticky úsporných domů byste si totiž měli pořizovat energeticky úsporné spotřebiče.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

1 příspěvek “Sušička ano nebo ne?

  1. Jaroslava

    Podle mě je sušička velice užitečný přístroj. Od doby co ji mám, skoro nežehlím a navíc mi nikde nazavazí roztažný sušák. Dost mi při výběru pomohl článek na https://www.arecenze.cz/recenze-susicek/.

OKOMENTUJTE