NAVIGACE
Šetříme s úspornými spotřebiči Interiér Kuchyně 

Šetříme s úspornými spotřebiči

Všechny elektrické spotřebiče jsou označeny energetickým štítkem. To kupujícímu pomůže se v energetické spotřebě jednotlivých typů orientovat. Od roku 2001 je povinné energetické štítky umisťovat na veškeré spotřebiče, které jsou v domácnosti nejvíce energeticky náročné. Mezi ně patří například pračka, sušička, televizor nebo chladnička.

Jak správně vybrat

Mnozí zákazníci se řídí hlavně podle ceny. Ale například levná chladnička s vyhovujícími parametry se může v průběhu let prodražit o tisíce korun. Nezáleží jen na penězích, které dáte za nákup spotřebiče, ale i na finanční náročnosti jeho provozu. Proto je důležité informovat se o energetické spotřebě. U chladniček, které jsou v provozu prakticky 24 hodin denně, by tahle informace měla být na prvním místě. A stejně tak i u ostatních domácích spotřebičů. Zjistěte si také jaká je spotřeba přístrojů nastavených v pohotovostním režimu (stand-by).

Kde vybírat

Nejširší výběr je určitě v internetových obchodech. V těch kamenných máte výhodu okamžitého odvozu domů, ale na nákupní ploše máte jen omezenou nabídku. Na internetu si můžete výběr zúžit podle požadovaných parametrů, ceny, výrobce i energetické spotřeby.

Energetický štítek

setrime-s-uspornymi-spotrebici-I

 

Štítky jsou označeny písmeny A až G. S tím, že A označuje ten nejúspornější. Dále můžete objevit i označení A+ nebo A++. Najdete je především u chladniček. S tímto označením počítejte ještě s nižší spotřebou (o 25 až 40%) než u chladniček třídy A. Kromě těchto údajů se dají ještě zjistit podrobnosti o hlučnosti (například u praček), spotřebu energie za jeden prací cyklus, spotřeba energie u chladniček za 24 hodin a podobně. S pečlivým prostudováním a výběrem správného spotřebiče můžete ušetřit tisíce.

 

Kolik je možné ušetřit

Starší chladnička se spotřebou 3kWh za 24 hodin vás bude ročně stát přes 26 500 Kč. Nová, úsporná chladnička se spotřebou 0,9 kWh za 24 hodin vás přijde jen na 15000 Kč ročně. To je více než 11 500 Kč ročně k dobru. A takovéto velké úspory neplatí jen u chladniček, ale například i počítačů, televizorů nebo sporáků.

Domácnost kompletně zařízená úspornými spotřebiči může ušetřit až desetitisíce ročně, než domácnost se starými typy spotřebičů s vysokou spotřebou. Navíc většina z oněch starých přístrojů může při provozu vydávat nepříjemný hluk.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE