NAVIGACE
Trápí vás ucpané odpady? Vyčistěte je! Stavba domu Údržba domu 

Trápí vás ucpané odpady? Vyčistěte je!

Se zanesenými nebo ucpanými odpady se setká ve své domácnosti určitě každý. Že je něco v nepořádku poznáte tak, že voda z umyvadla, dřezu nebo na WC bude odtékat pomaleji než jste zvyklí nebo přestane odtékat úplně.

Ucpaným odpadům lze předcházet

V první řadě bychom vám chtěli říci, že je zapotřebí, abyste se podobným situacím snažili předejít. Ucpaným odpadům lze předcházet především tak, že budete používat ve dřezech, umyvadlech a vanách speciální sítka, která budou při odtoku vody zachycovat veškeré nečistoty, vlasy či zbytky jídla. Pozor na tuk a kávový logr. Ani jedno z toho do dřezu nikdy nevylévejte! Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla a navíc jednou týdně propláchnete odpady konvicí horké vody, pravděpodobně se vám nikdy nestane, že budete muset řešit problém s ucpanými odpady. Chce to však provádět tyto činnosti pravidelně.

Pozor také na odpady v toaletách. Nesplachujte do WC věci, které do toalety nepatří. Bývají to například hygienické potřeby nebo dětské vlhčené ubrousky. Ty jsou nejčastějším důvodem, proč k ucpání toalet dochází. Pokud se však s tímto problémem setkáme, je na řadě rozebrání celého WC. Pokud si na to netroufáte, pozvěte si rovnou odborníka, který WC pročistí elektrickým čistícím perem, určeným k protažení potrubí.

V první řadě vyzkoušejte mechanické čištění

Ucpané odpady můžete jednoduše vyčistit mechanicky. Jako první se nabízí možnost pročistit ucpané odpady pomocí gumového zvonu. Zde je zapotřebí, aby byl zvon ponořený do vody a lépe tak k čištěnému odpadu přilnul. Pumpování zvonem může být náročné, ale v některých případech může celý váš problém s ucpanými odpady vyřešit. Pokud ani to nepomůže, je zapotřebí zjistit, kde je problém. Pokud vidíte, že se směs nečistot a vlasů nachází hned na začátku, stačí, když se pokusíte směs vlasů namotat na nějaký drát nebo špejli. Snadno tak vytáhnete velkou vlasovou ucpávku, která bývá nejčastější příčinou ucpaných odpadů. Použít můžete samozřejmě také ohnutý drát nebo jiný podobný prostředek, kterým nečistoty z odtokového kanálku snadno vyndáte. Pokud se však ucpávka z nečistot dostala hlouběji do sifonu, je zapotřebí, abyste si připravili nádobu na vodu, sifon odšroubovali, vyčistili a znovu zašroubovali. Tento úkol zvládne hravě i každá žena. Nemusíte tedy hned volat na pomoc instalatéra. V případech, kdy ani tato pomoc nepomůže, můžete vyzkoušet odpadovou spirálu zvanou též jako kanalizační čisticí pero.

trapi-vas-ucpane-odpady-vycistete-je-I

Zdroj: www.4ty.gr | Mechanické čištění odpadů

Pokud nepomáhá mechanická cesta, zkuste chemii

Další variantou, jak lze odpady vyčistit je cesta chemická. Zde však dávejte velký pozor, protože se jedná o žíravinu a při kontaktu této chemie s vodou dochází k uvolňování plynu a tepla a při neopatrném zacházení by mohlo dojít k vyšplíchnutí chemikálie do očí nebo na pokožku. Vzhledem k tomu, že chemie není příliš šetrná k přírodě, doporučuje se, používat nejprve cestu mechanickou a teprve v případě nouze cestu chemickou. Mezi nejčastěji používané chemikálie na čištění odpadů patří „krtek“. Často se také používají kuličky louhu, které se zalévají vodou nebo kyselina sírová. Zde však dbejte zvýšené opatrnosti a při aplikaci těchto žíravin použijte gumové rukavice a nějakou ochranu očí a roušku. Nezapomeňte při manipulaci s chemikáliemi dostatečně větrat.

Pokud se vám nepovedlo ucpané odpady vyčistit, volejte odborníka!

V některých případech se může stát, že nepomůže ani prevence, ani mechanické čištění svépomocí, ani žíravá chemie a pak vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na odborníka na čištění odpadů nebo instalatéra.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

2 příspěvky “Trápí vás ucpané odpady? Vyčistěte je!

  1. Tonda

    Někdy si říkám, že je mnohem lepší se například říditi tímto: https://eshop-alveus.cz/content/45-zapomente-na-ucpany-odpad-prevence-je-zaklad

    Než hrotit čištění dřezu… Protože mě to stačilo jenom jednou a měl jsem toho plné zuby…

  2. Adriana Malá

    Dobrý den, nám se to často stávalo v kuchyni, a tak jsem hledala způsob, jak to zlepšit, Dočetla jsem se o drtičkách odpadu a dost mne to zaujalo. Nakonec jsme pořídili od této firmy https://eshop-blanco.cz/535-drtice-odpadu a můžeme doporučit.
    Zdraví Adriana

OKOMENTUJTE