NAVIGACE
Pokoj pro školáka Dětské pokoje Interiér 

Pokoj pro školáka

Vlastní pracovní kout

Bez ohledu na to, jestli má Vaše dítě vlastní dětský pokoj, nebo jestli ho sdílí se sourozenci, mělo by mít každé školou povinné dítě svůj vlastní pracovní kout. Ten by měl být uzpůsoben tak, aby se v něm školák cítil příjemně a uvolněně. Zároveň ale platí, že byste měli pokud možno eliminovat rušivé vlivy, které by ho mohly rozptylovat. Při zařizování pracovního koutu i celého dětského pokoje byste měli přihlížet k zájmům a názorům dítěte, ale právě u psacího stolu a židle by na prvním místě měl být požadavek na zdravotní parametry nábytku.

 

Rostoucí nábytek

Dítě potřebuje první psací zhruba v 6-7 letech, ale následně u něj bude pracovat až do dosažení plnoletosti, v případě vysokoškoláků až do dospělosti. Za tu dobu dítě vyroste o několik desítek centimetrů a je tedy jasné že nevydrží po celou dobu s tím samým nábytkem. Pokud nechcete v průběhu školní docházky Vašeho dítěte kupovat nábytek nový, řešením může být tzv. rostoucí nábytek. Jeho pořizovací cena je sice vyšší než u nábytku běžného, ale díky tomu, že můžete nastavovat různou výšku pracovní desky stolu i židle, poroste tento nábytek společně s Vaším dítětem a může s ním vydržet klidně i celou školní docházku.

pokoj-pro-skolaka-I

Zdroj: http://www.doma-nabytek.cz |Rostoucí nábytek

 

Jak vybrat vhodný stůl?

Jelikož u psacího stolu tráví školák poměrně hodně času, neměli byste na něm zbytečně šetřit. Investice do kvality se zde jednoznačně vyplatí. Ideální je, aby měl stůl kromě nastavitelné výšky i nastavitelnou polohu pracovní desky. Minimální rozměry desky by měly být 70×140 cm, aby se na něj dítěti pohodlně vešly všechny potřebné pomůcky. Výška stolu by se měla pohybovat mezi 55 a 75 cm. Správná výška stolu pro Vaše dítě je taková, že když se dítě ke stolu posadí a položí na něj ruce, měly by v loktech svírat pravý úhel.

 

Jak vybrat vhodnou židli ke stolu?

Výše zmíněné pravidlo pravého úhlu platí i pro židli – když se dítě posadí a chodidla dá na zem, měly by nohy v kolenou svírat pravý úhel. Důležitý je ergonomický tvar židle. Nastavitelná by měla být nejen její výška, ale i sklon opěradla a také hloubka sezení (dítě by při správném sezení mělo mít opřenou celou plochu zad). Opěrka židle by měla být anatomicky tvarována, aby poskytovala oporu zejména bederní páteři. U některých dražších modelů židlí je možno nastavit i úhel zádové opěrky a takzvaný bederní přítlak, který přirozeně stimuluje ke vzpřímenému sedu. Ve vlastním zájmu vyberte židli s protišpinící úpravou, například s přídavkem teflonu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE