NAVIGACE
Neplaťte zbytečně za energie Interiér Ostatní 

Neplaťte zbytečně za energie

Na spotřebě energie se v domácnostech nejvíce podílí vytápění, menší část energií je spotřebována na ohřev teplé vody a nejméně spotřebují domácí elektrické spotřebiče. O tom, jakým způsobem lze pomoci snižování spotřeby energií ve vašem domě či bytě, se můžete dočíst v našem článku.

Jak co nejlépe snížit spotřebu energií v domácnosti?

Spotřeba energií v domácnostech rok od roku stoupá. Zároveň však stoupají také ceny energií. Jak se s touto situací co nejlépe vyrovnat a neplatit za energie zbytečně mnoho? Jednou z možností je snažit se využívat energie v domácnosti racionálně. V průměrné domácnosti se na spotřebě energie nejvíce podílí vytápění, a to z 60 až 80%. Podíl spotřeby teplé vody je zhruba 30% a podíl různých elektrospotřebičů či plynových spotřebičů je pouze asi 10%. Hodnoty se mohou v jednotlivých domácnostech lišit, ale jejich pořadí je v zásadě neměnné.

Jelikož v našich klimatických podmínkách musíme své domy a byty vytápět šest až sedm měsíců v roce, měli bychom se při hledání úspor zaměřit na tuto oblast. Právě v oblasti výroby a spotřeby tepla je totiž možné velmi jednoduchými a levnými postupy dosáhnout značných úspor. Kupříkladu tak běžný bytový doplněk jako je dlouhá záclona, může bránit šíření tepla a zvýšit jeho spotřebu až o 40%. Naopak záclona, která sahá pouze na parapetní desku a pomáhá usměrňovat proudění tepla do místnosti, může ušetřit až 25%.

Pozor na zbytečné ztráty

K velkým tepelným ztrátám dochází také nedostatečně utěsněnými spárami okolo oken. Jednoduchým řešením je instalace těsnící pásky, případně vyplnění dutin polyuretanovou pěnou. Velikost tepelných ztrát je také ovlivněna kvalitou okenních rámů a skel. Pokud máte stará nefunkční okna, je dobré zvážit jejich výměnu za moderní tepelně izolační okna.

neplatte-zbytecne-za-energie-I

Zdroj: http://img.diynetwork.com | Lepení těsnící pásky kolem oken

Správná teplota i vlhkost

Pokud v zimě na několik dnů opouštíte svůj dům, měli byste v něm udržovat teplotu okolo 15 až 16 °C. Není dobré topení vypínat úplně, protože vytopení vymrzlých místností po vašem návratu bývá obvykle dražší, než když v nich udržujete uvedenou teplotu. Také je důležité udržovat správný poměr teploty a vlhkosti vzduchu. Při vlhkosti vzduchu okolo 30% je na vytvoření tepelné pohody potřeba teplota 23°C. Stejnou pohodu dosáhnete při 21°C a 60% vlhkosti vzduchu – spotřeba energie je pak asi o 12 % nižší.

Větrejte efektivně

Dalším důležitým bodem je způsob větrání. V zimním období není dobré větrat oknem, které necháte jen mírně pootevřené, zato ale na dlouhou dobu. Správný způsob je naopak větrat jen krátce, ale zato důkladně. Doporučuje se nárazové větrání, dvakrát za den pět minut. Čím je venku chladněji, tím kratší by měl být samozřejmě čas větrání.

Další možnosti úspor

Ušetřit můžete i na spotřebě teplé vody. Rozhodně je úspornější se sprchovat než se koupat v plně napuštěné vaně. Úsporné sprchovací hlavice mohou ušetřit až 30% teplé vody. Různé domácí elektrospotřebiče jako televizor, videorekordér, počítač či tiskárna mají sice nízký příkon, ale jejich neustálé zapojení v pohotovostní poloze STAND BY zbytečně zvyšuje spotřebu energie. Tato tichá spotřeba se dokáže vyšplhat až na 300 až 600 kWh za rok. Proto je dobré spotřebiče vypínat úplně, třeba zásuvkou či prodlužovacím přívodem s vypínačem.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE