NAVIGACE
Která televize je do vašeho obýváku nejvhodnější? Interiér Obývací pokoje 

Která televize je do vašeho obýváku nejvhodnější?

LCD, LED nebo PLAZMA?

Plánujete zakoupení nové televize, ale chcete se vyvarovat špatné volbě? Tento článek vás seznámí s hlavními nerovnostmi, které u nových typů televizorů panují. Plazmy, LCD, potažmo LED LCD TV vypadají na první pohled velmi podobně, existují mezi nimi však nemalé rozdíly nejen v technologii, nýbrž i v ceně, kvalitě obrazu, velikosti obrazovky, životnosti a mnoha dalších aspektech.

Rozdílná technologie

Zásadní rozdíl mezi plazmovým a LCD televizorem spočívá v produkci světla. Plazmová televize pracuje díky systému světelných bodů, kdy je každý z nich svým vlastním světelným zdrojem. LCD naproti tomu funguje na bázi tekutých krystalů, které ovšem žádné světlo neprodukují. To obstarává podsvětlení, které je u tohoto typu televize nutností. Bez něj není vidět žádný obraz. Další možností jsou tzv. LED LCD TV, což jsou klasické LCD televize s LED podsvícením. Díky využití této technologie se vám oproti klasické verzi LCD dostane jasného obrazu, hlubší černé, širšího spektra všech barev, ztenčení panelu televizoru a navíc menší spotřeby energie. Tyto změny se však samozřejmě projeví na ceně.

Kvalita obrazu

U LCD (včetně LED LCD) televizorů bývá velkým problémem změna kontrastu barev z jiného, než přímého úhlu pohledu. Ke změnám barevnosti a jasu může docházet již při úhlu 45 stupňů. Nejlépe si této změny všimnete u černé barvy. Zatímco z přímého pohledu můžete rozeznat jasný kontrast černé a dalších barev, z bočního pohledu již tak není. Z černé se stává šedá a kontrast se jasně zmenšuje. V poslední době se sice tento neduh povedlo podstatně zmírnit, avšak oproti plazmě LCD stále značně pokulhává. Plazma tento problém díky své technologii nemá. Ze všech úhlů vnímáte barvy a kontrast stejně. Problém však nastává za denního světla, či v osvětleném prostoru, kde plazma za LCD zaostává. Všechny plazmy totiž mají skleněný panel, který odráží okolní světlo a dochází k zesvětlení obrazu. Opět nejvíce utrpí černá barva, která s přispěním vnějšího světla vybledne. To u LCD neplatí, protože si drží stejné barvy jak ve tmě, tak i na světle. Ve tmě však plazma díky lepšímu kontrastu vyniká více, než LCD. Dalo by se tedy říci, že LCD televizory  je spíše pro denní a plazma pro noční sledování. Do hry ale vstupuje ještě LED LCD TV, která se pomocí manipulace s osvětlením dokáže plazmě v temných prostorách vyrovnat. Cena je však mnohdy nad možnosti kupujícího.

ktera-televize-je-do-vaseho-obyvaku-nejvhodnejsi-I

Zdroj: http://www.televisions.com | Plazmová televize Panasonic Viera

Jak velká by měla televize být?

Pokud sháníte spíše velký model televize, zaměřte se spíše na plazmy. Jejich výrobci se totiž orientují především na televizory s úhlopříčkou 46″ a více. LCD naopak kraluje u menších obrazovek. Zde se televize liší především v rozlišení, kde oba typy k dané velikosti nabízí buď rozlišení HD Ready nebo Full HD. LCD Full HD nabízí u menších televizorů a plazma naopak u větších. Větší LCD Full HD modely bývají dražší než Full HD plazmy stejné velikosti. LED podsvícení navíc cenu ještě navyšuje, aniž by se dostavilo výrazné zlepšení oproti klasické LCD.

Životnost televize

Průměrná uváděná životnost (doba, za kterou klesá jas na polovinu své původní hodnoty) LCD televizorů (včetně LED LCD TV) je kolem 60 000 hodin. U plazmových televizorů to činí dokonce 80 000 – 100 000 hodin. Pozor si však musíte dát u tzv. vypalování obrazu a mrtvých bodů. U plazmových televizí může dojít při sledování statického obrazu k vypálení jednotlivých bodů, a tím k nevratným změnám jasu. Nové verze plazmových televizorů již disponují intervalovým neznatelným posunem obrazu, čímž vypalování zabrání. U typů LCD hrozí tzv. mrtvé body. Je to jev, kdy bod zůstává v neměnné barvě a je přítomný při jakémkoliv pohybu obrazu.

Ušetříte za elektřinu?

Při stejné velikosti úhlopříčky je Full HD LCD televizor mírně úspornější, než Full HD plazma. Nejméně energie pak spotřebují modely LED LCD. U plazmy však není možné přesně určit, jaká je reálná spotřeba. Ta totiž stoupá a klesá s náročností obrazu. Rozdíl pak může být i několikanásobný. Klasické LCD a LED LCD mají (pokud zůstává podsvětlení konstantní) spotřebu téměř neměnnou.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE