NAVIGACE
Jak se správně saunovat Zahrada Zahradní bazény, sauny, vířivky 

Jak se správně saunovat

Před saunováním

  • Před vstupem do sauny se důkladně omyjte mýdlem, opláchněte. Cílem je zbavit se všech nečistot, které by vám bránily v pocení. Po opláchnutí se osušte, aby voda na vašem těle nezpomalila proces pocení v sauně.
  •  Do sauny se chodí bez oděvu. Bránil by kvalitnímu prohřátí celého těla, mohl by způsobit i opruzeniny. Intimní místa můžete zakrýt ručníkem.
  •  Také hodinky a šperky do sauny nepatří. V některých veřejných saunách se naopak bez plavek neobejdete.
  • S sebou si vezměte dva ručníky. Jeden, na který se posadíte a druhý na důkladné osušení po saunovací proceduře.
  • Doplňování tekutin je velmi důležité, doporučuje se čistá voda bez cukru a bez bublinek. Pít je nutno po celou saunovací dobu.
  • Před vstupem do sauny nekuřte a nepijte alkoholické nápoje.

V sauně

Pokud jdete do sauny poprvé, lehněte si na nejnižší lavičku. Leh je lepší než sed, protože při něm dochází k rovnoměrnému prohřátí organismu. V sauně se doporučuje dýchat ústy, aby se nosní sliznice nevysušovala. Naopak sed způsobuje teplotní rozdíl mezi hlavou a chodidly a tak zbytečně namáhá termoregulační mechanizmy. Z toho vás může rozbolet hlava, můžete mít i závratě. V malé sauně si lehněte s pokrčenýma nohama.

Nejvhodnější délka pobytu v sauně je 15 minut pro dospělé, 3-8 minut pro děti. Pokud si chcete saunu užít ještě více, můžete se v ní masírovat žínkou, čímž se vaše kůže lépe prokrví, očistí. Vonné esence jsou v sauně velmi žádané a příjemné. S nimi se snáze relaxuje.

V některých saunách je dokonce možné solární ozařování, které je zvláště vhodné v zimním období, neboť UV- paprsky tvoří v těle vitamín D, kterého máme v zimě nedostatek a je důležitý pro ukládání vápníku v kostech. Toto ozařování se provádí a ž v samém závěru saunování. Pro děti do deseti let je nevhodné.

jak-se-spravne-saunovat-I

Zdroj: http://hendrik-devilliers.blogspot.cz | Sprchování po saunování

Po sauně

Po pobytu v sauně následuje rychlé ochlazení organizmu. Nejlépe osprchování studenou voodou a následně pobytem v bazénu se studenou vodou. Pod sprchou buďte nejdéle 2 minuty a v bazénu asi 5 minut, abyste neprochladli. Vy, kteří máte problém s krevním tlakem, a přesto saunování milujete, ochlaďte se jen studeným vzduchem, do bazénu nevstupujte a na závěr si dejte teplou sprchu. Každý ať dělá to, co mu je příjemné.

Saunovací proceduru opakujte nejlépe třikrát. Po ní se opláchněte pouze samotnou vodou bez mýdla.

Běžte si lehnout do odpočívárny, tak na půl hodiny, ať se zklidníte. Namažte se hydratačním krémem. Pak si dejte dobrý drink, čímž je myšlena ovocná šťáva, bylinný čaj, mošt. Můžete si na chvíli i zdřímnout. To nikdy neškodí.

 Po odchodu ze sauny

Dopřejte svému organizmu lehkou stravu v podobě ryby, salátu, jogurtu. Bez alkoholu se jistě obejdete, a pokud ne, dejte si pouze malé množství piva, či vína, které váš prožitek ze sauny znásobí.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE