NAVIGACE
Vytápění rodinných domů Stavba domu Vnitřní úpravy 

Vytápění rodinných domů

K zajištění tepla v našich domovech používáme několik zdrojů:

  • Elektřinu
  • Plyn
  • Pevná paliva a ostatní biomasu

Elektřina

Elektřina je zdroj v současné době nejelegantnější, ale též nejdražší. Elektřinu získáváme stále ještě z více než 50% z uhlí. Jistě, dnes to již nejsou ty hrozné elektrárenské komíny, z nichž odcházejí ohromná kvanta popílku a jedovatých plynů, neboť odsíření je mnohem kvalitnější. Více zplodin vytváříme sami spalováním pevných paliv v našich domácnostech. Zhruba 20% elektřiny vyrábějí elektrárny z atomového jádra těžkých kovů, 5,5 % z plynu a jen 22% připadá na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, což jsou voda, vítr, slunce.

Plyn

Plyn je rovněž velmi využíván k vytápění našich příbytků. Dříve se používal svítiplyn. Dnes topíme zemním plynem. a by se unikající plyn lépe poznal, obsahuje zapáchající příměs. Snadněji ho můžeme odhalit. Pokud dokonce dojde ke špatnému spalování plynu, vytvoří se oxid uhelnatý, který je bez zápachu, jedovatý a může lidi otrávit. Tomu se dá zabránit pravidelnou kontrolou a pravidelnou údržbou plynového kotle.

Pevná paliva

V mnoha domácnostech se stále topí uhlím, dřevem, dřevěnými briketami, či peletkami. Nafta se vzhledem k ceně využívá minimálně. Existují však kotelny, kde se spalují lehké ropné oleje. Dřevo vychází finančně nejpříznivěji, ale má svá úskalí. Musíte sehnat dřevo, nařezat ho a mít ho kde dlouhodobě uskladnit, protože topit lze pouze dřevem suchým.  Topení pevnými palivy je sice levnější, ale vyžaduje mnoho práce navíc. Palivo se musí složit, uskladnit, přikládat jím do kotle, či kamen a posléze vynášet spálený odpad. Kotel i komín je nutno pravidelně kontrolovat a čistit.

Elektřina, plyn i pevná paliva jsou na tepelnou energii přeměňovány v kotelnách, kotlích, kamnech, či krbech, podle velikosti prostoru, který mají vyhřívat. Ohřívají vodu, která pak předává teplo vzduchu v místnostech. Velké kotelny zásobují teplem mnoho domů, někdy celá sídliště, zatímco malé kotelny mohou vytápět jeden, či dva domy. V samotných domácnostech se používají malé kotle a teplo je rozváděno do radiátorů po celém domě, či bytu.

Rozvod tepla v bytech se děje pomocí trubek vedených do jednotlivých radiátorů, nebo do podlahy.

Vzhledem k tomu, že za topení vydávají domácnosti nemalé peníze, vystupuje v posledních letech do popředí snaha o maximální zefektivnění výroby tepla a snížení spotřeby tepelné energie při současném udržení tepelné pohody.

vytapeni-rodinnych-domu-I

Zdroj: http://interi0r-design.net | Vytápění v obývacím pokoji

Jak toho dosahujeme?

  • Zlepšením účinnosti spalování. Například účinnost spalování v klasickém krbu je pouze 20%, v dnešních krbových vložkách, či krbových kamnech dosahuje 80-85%. Stejně tak ostatní kotle na elektriku, plyn, či pevná paliva jsou konstruovány tak, aby měly minimální ztráty a vyrobily maximální množství tepla. To dosahují moderní kondenzační kotle, které využívají odpadní teplo k dalšímu ohřevu vody.
  • Používáním nových kvalitních materiálů při stavbách nových domů. Speciální typy cihel, tvárnic, tepelně izolačních panelů, které udržují teplo v interiérech a nedovolují mu unikat ven.
  • Využíváním odpadního tepla z interiéru k ohřevu studeného vzduchu, který proudí dovnitř, pomocí rekuperačních jednotek.
  • Zateplováním fasád nových i stávajících budov. Projektant určí, jakou sílu a jaký typ zateplovacích desek je nutno pro danou budovu použít.
  • Zabudováním kvalitních oken, nejlépe s trojskly do nových domů a výměnou starých oken za nová u budov starších a starých.
  • Využíváním podlahového vytápění, při něm je potřeba vyhřívání mnohem nižší (maximálně 30°C), než u radiátorů a tím se rovněž snižuje energetická spotřeba, při zachování tepelné pohody.
  • Stavěním nových domů v nízkoenergetickém, pasivním, ba dokonce nulovém režimu. V nich jsou využity všechny moderní poznatky a technologie vedoucí k minimální potřebě vytápění.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE