NAVIGACE
Základy pro začínající zahrádkáře Rok na zahradě Zahrada 

Základy pro začínající zahrádkáře

Výbava

V začátcích se rozhodně neobejdete bez motyčky, malé lopatičky, lopaty, rýče, vidlí, hrábí, zahradnických nůžek, hnojiva a hadice s rozstřikovačem. Ty seženete v běžných obchodech s hobby potřebami. Různé vychytávky jako je speciální držák hadice, postřikovač nebo zavlačovací systém sežnete v obchodech jako je tv shop. Tam pořídíte i sadu základního náčiní.

Jak na bylinky

Nechcete-li na jaře v zahrádkářství utrácet za sazenice, můžete si je doma vypěstovat sami. Nejdříve si nakupte dobrá semena. V březnu si do květináče nachystejte lehkou zem. Na ni nasypte s dostatečným rozestupem semínka a zakryjte je půl centimetrem hlíny. Než vyklíčí, půdu každý den vlhčete rozprašovačem. Vyrostlé rostliny nechte doma, dokud venku nebude teplo. Pak je můžete přesadit do záhonu.

Stejnou péči potřebují rajčata. Když vám vyklíčí, je zapotřebí je po jednom rozsadit. Jako květináč vám skvěle poslouží prázdný tetrapak.

Pěstujeme zeleninu

Velmi náročné na péči jsou papriky. Ty do země vysévejte už v únoru. Ke svému růstu potřebují teplo. Proto na ně doma neotevírejte okno a přesazujte je nejlépe do skleníku. V únoru si doma připravte sazenice i na lilek, mrkev, brokolici a okrasné rostliny. Ty však skleník ani pařeniště nepotřebují.

Okurky zasejte rovnou do země v momentu, kdy je půda dost teplá (duben, květen). Používá se setí do vody. Motyčkou si uděláte rýhu do půdy, tu zalijete vodou. Až se voda vsákne, rozmístíte semínka a zakryjete suchou půdou.

Sazenice si můžete předpěstovat doma. Semínka položíte do tepla na vlhkou vatu či novinový papír. Vláhu musíte udržovat. Semínka však nesmí plavat ve vodě. Když vyklíčí, přesaďte je zvlášť do malých kelímků. Až bude teplo, zasaďte je na vodu.

Příprava záhonu

Než začnete do půdy sázet, je nejlepší ji předem dostatečně vyživit. Máte-li blízko statek, kupte si koňský hnůj. Vyházejte pak minimálně 20 cm půdy, rovnoměrně rozprostřete hnůj a přikryjte jej vykopanou zemí. Tu ještě zbavte kamenů a rozmělněte velké hroudy hlíny. Rostliny pak porostou mnohem lépe, uvidíte. Jako hnojivo můžete použít i vlastní kompost.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE