NAVIGACE
Zalévání zahrady může být levnější a příjemnější Architektura zahrady Zahrada 

Zalévání zahrady může být levnější a příjemnější

Jímky dešťové vody

Řešení je jednoduché. Využívejte pro zavlažování zahrady dešťovou vodu. Pro toto řešení je zapotřebí, abyste měli na zahradě speciální jímky na zachycování dešťové vody. Dešťová voda je jímána ze střechy rodinného domu pomocí odtokového systému. Z jednoho m2 střešní krytiny se nechá získat až kolem 30 litrů dešťové vody. Pro skladování dešťové vody je však zapotřebí pořídit kvalitní nádrže.

Při výběru se musíte rozhodovat nejen podle velikosti nádrže, podle materiálu, ze kterého jsou jímky zhotoveny, ale také podle toho, kam chcete nádrž umístit. Někteří zahradníci volí variantu volně stojících jímacích nádrží. Nevýhodou je, že jsou viditelné a nejsou příliš ideálním estetickým zahradním doplňkem. Další variantou jsou jímky zapuštěné do země. Odborníci doporučují tyto neviditelné jímky a to především z důvodu, že voda udržovaná v zemi dosahuje nižších teplot než voda skladovaná na povrchu. Má tak menší předpoklady ke zhoršení její kvality. Voda se na přímém slunci začíná teplem a světlem velmi rychle kazit a mohou se v ní množit nebezpečné mikroorganismy.

Pořídit si můžete buď plastové jímky či betonové nádrže. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. U plastových jímek stačí pouhé vyhloubení jámy, do které nádrž snadno umístíte a zasypete zeminou. Nemusíte pod ně betonovat žádnou základnu a u silnostěnných jímek není potřeba ani zpevňování podél obvodu jímky. Vodu v takovéto jímce však musíte neutralizovat přírodním vápencem. Betonové nádrže jsou náročnější na instalaci, avšak neutralizaci vody v nich vůbec řešit nemusíte.

zalevani-zahrady-muze-byt-levnejsi-a-prijemnejsi-I

Zdroj: www.polymaster.com.au | Jímky na dešťovou vodu

Automatické závlahové systémy

Pokud však namísto ceny vody řešíte spíše vaše pohodlí a to, že vás nebaví každý den zalévat zahradu a trávníky, pořiďte si na zahradu samozávlahové systémy, které jen napojíte na zahradní hadici, spustíte a o závlahu je samo postaráno. Ušetříte si tak čas strávený držením a směřováním zahradní hadice na jednotlivé zahradní rostliny a trávník. Tato varianta je ta z levnějších.

Nákladnější pak bývají automatické zavlažovací systémy, které jsou umístěny pod povrch. Nejvhodnější je, pokud se tyto samozávlahové systémy instalují do zahrady ještě před jejím dokončením. Avšak nezoufejte, lze je do zahrady instalovat i dodatečně. Do trávníku se vyhloubí drážky, do nich nainstalují rozvodné trubky a trávník se vrátí zpět na své místo. Závlaha pak probíhá zcela automaticky. Stačí si závlahový systém naprogramovat podle vaší potřeby. Zapne se v hodinu, kterou si nastavíte, bude fungovat po dobu, po kterou chcete. Systém vám zalije jen tu část zahrady, kterou si budete přát. Navíc dodá rostlinám jen tolik vody, kolik opravdu potřebují. Závlahové systémy oceníte především v době, kdy jste na dovolené a nemáte nikoho, kdo by se vám mohl o vaši krásnou zahradu postarat. Prvotní investice je sice vyšší, avšak úspora vody při naprogramovaném zalévání a časová úspora při pravidelném zalévání je veliká.

Automatický závlahový systém je zcela neviditelný. Všechny prvky tohoto zavlažovacího systému jsou umístěny pod povrchem. Při zavlažování zahrady se výsuvné postřikovače vysunou nad povrch a po ukončení zavlažování se opět zasunou zpět, takže nemusíte mít obavy, že by vás při sekání zahrady nebo při chození nějak omezovaly.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE