NAVIGACE
Vybíráme schodiště Interiér Schodiště 

Vybíráme schodiště

Schodišt je dnes nepřeberné množství. Liší se tvarem, typem materiálu i svou velikostí. Proto je někdy tak těžké si vybrat. Výhodou však je, že si každý může vybrat takové schodiště, které mu bude plně vyhovovat. Je dobré si předem ujasnit , co vlastně od schodiště očekáváme a toto rozhodování nijak neunáhlit. Schody budeme využívat prakticky každý den po mnoho let. Bylo by nepříjemné a zároveň i velmi nákladné opravovat chyby, které by vůbec nemusely vzniknout.

Typy schodišť

Běžně se typy schodišť dělí na:

  • Točitá – Jsou utvářena středovou osou, ze které vycházejí jednotlivé stupně. Působí elegantně, takže plní kromě své základní funkce i funkci estetickou. Hlavní nevýhodou je, že se mohou objevit potíže při stěhování nábytku (při vytáčení). Točitá schodiště jsou velmi náročná na prostor.
  • Bočnicová – Jsou ukotvena na nosnou zeď pomocí bočnic.
  • Segmentová – Skládají se z několika dílů. Mohou být ve tvaru písmen I, U nebo L.
  • Atypická – Atypická schodiště jsou schodiště vyráběná přesně na míru požadavkům daného klienta.

Dále můžeme schodiště rozdělit také na:

  • Jednoramenná – Jsou přímočará, bez podesty.
  • Dvouramenná – Mohou být zalomená a jsou s podestou.
  • Tříramenná – Mohou být zalomená do písmen L nebo S. Vtomto případě jsou točitá (spirálovitá) schodiště jedním ze zvláštních typů.

Materiály použité na výrobu schodiště

  • Dřevo -Je to tradiční materiál, který se v podstatě hodí do každého interiéru. Modernosti mohou dřevěným schodům dodat kovové prvky. Dřevo raději vybírejte tvrdší (dub, buk, jasan). Měkké druhy (smrk, borovice) mají mnohem nižší životnost a těžko odolávají každodennímu užívání. Nejenže vám schody z měkkého dřeva nedokážou poskytnout vysokou kvalitu, ale mohou ohrozit i vaši bezpečnost. Materiál je nutné také ošetřovat. Buď voskem nebo bezbarvým lakem či lazurou. Jednou za čas (cca za pět let) je nutno toto ošetření, společně s nabroušením, zopakovat.
  • Beton – Dá se považovat za velmi odolný univerzální materiál. Nepříliš dokonale plní estetickou funkci. Tento nedostatek můžeme napravit obklady z dlaždic, dřeva nebo kobercem. Betonové schodiště může být buď z prefabrikovaných dílů, které vypadají jako jeden kus. Jejich instalace nevyžaduje příliš mnoho času a je vcelku jednoduchá. Nebo můžete mít schody z monolitického betonu. Schodiště tak může mít jakýkoliv tvar. Schodiště je vyráběno přímo na stavbě, kde se bednění s výztužemi vylévá betonem. Schody se dají používat již za pár dní po instalaci.
  • Laminát – Je to materiál velmi odolný vůči mechanickému poškození. Další velkou výhodou je i jeho barevná a tvarová stálost.

Tyto materiály se dají kombinovat i s různými dalšími a díky tomu vzniká nespočet variací zajímavých shodišť.  Běžným jevem bývají dřevěná schodiště kombinované s ocelí nebo také s prvky tvrzeného skla s jinými kovy.

vybirame-schodiste-I

Zdroj: www.oobject.com | Schodiště se sklem

Osvětlení schodiště

K osvětlení schodišť můžete využít nástěnná světla nebo i taková, která je možné zabudovat přímo do jednotlivých stupňů schodiště.

Bezpečnostní norma na výrobu a používání schodiště

Všechna schodiště musí splňovat určité normy. Ty jsou zde pro to, abyste schody využívali bez obav o vaši bezpečnost. Jiné bývají pro schodiště ve veřejných budovách a jiné pro ta, která jsou v rodinných domech.  Jednou z hlavních věcí je minimální šířka schodiště (tj. 90 cm). Jednotlivé stupně by měly být široké ideálně 17 cm. Dále by schody neměly být kluzké a nesmějí mít ostré hrany. Normy platí samozřejmě také pro zábradlí. Jeho minimální výška má být alespoň 1 metr. Musí být plné s tabulovou výplní nebo ze sloupků. Maximální rozestup sloupků má být maximálně 12 cm. Pro domy, ve kterých bydlí děti smí být rozestupy široke maximálně 8 cm. Zábradlí musí být  opatřeno madlem bez ostrých hran a výstupků.

Umístění schodiště

Kam schodiště umístíte, záleží na tom, zda chcete, aby plnilo svou estetickou funkci nebo vám bude stačit jeho funkce praktická. V prvním případě se hodí jej umístit  doprostřed místnosti, kde zaujme. V případě druhém mu vyberte nějaký pěkný kout, kde nebude,moc vidět a příliš ubírat ostatní prostor určený k bydlení.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE