NAVIGACE
Výběr myčky nádobí Interiér Ostatní 

Výběr myčky nádobí

Co tedy rozhoduje při výběru myčky?

Velikost myčky

 • Myčky 45cm široké umyjí 8-9 sad nádobí, často je využívají málo členné rodiny nebo jednotlivci. Moje dvoučlenná domácnost s úspěchem využívá myčku větší, nezapínám ji denně a sejde-li se více lidí, malá myčka by kapacitně nestačila. Přesto je lépe pořídit si malou myčku tam, kde není prostor pro větší, než mýt nádobí ručně.
 • Myčky 60cm široké jsou vhodné do větších prostor, umyjí 12-14 sad nádobí a jsou využívány častěji ve větších rodinách.
 • Myčky stolní jsou menší. Nejčastěji se využívají v kancelářích. V domácnostech nenacházejí uplatnění.

Umístění myčky a typy myček

 • Volně stojící myčky můžeme postavit kamkoli, kde máme přístup k přívodu studené nebo teplé vody, elektrické přípojce a odpadnímu potrubí. Lze je rovněž tzv. podstavit- tj. odmontovat horní desku a myčku zasunout pod kuchyňskou desku. Nebo vyměníme dvířka myčky za shodná s kuchyňskou linkou a tak získáme myčku vestavnou.
 • Myčky vestavné nemají žádné obložení. Zabudovávají se do kuchyňské linky. Buď se přední deska, která je shodná s ostatními kuchyňskými dvířky, namontuje na přední stranu myčky a my vidíme jen ovládací panel, nebo si můžeme pořídit myčku tzv. plně integrovanou. Na té je ovládací panel umístěn na hraně dvířek a z vnějšího pohledu nepoznáme, že se jedná o myčku. V dnešní době jsou vestavné myčky žádanější, stejně jako ostatní vestavné spotřebiče v kuchyni. Oceňujeme na nich možnost sladění s interiérem celého obytného prostoru. Většinou jsou dražší.

Účinnost a ekonomičnost provozu myček

Na každé myčce se nachází štítek se třemi údaji. Spotřeba el. energie, účinnost mytí a účinnost sušení. Označují se písmeny A, B, C. A je vynikající, B je průměrná, C je podprůměrná. Rovněž zde nalezneme údaj o hlučnosti. Nejtišší myčky nedosahuj ani 45 decibelů. Spotřeba vody nesmí překročit 25l během jednoho mycího cyklu. Výrobci se snaží tyto parametry neustále vylepšovat.

vyber-mycky-nadobi-I

Zdroj: http://applianceinsiders.com | Panel funkcí vestavné myčky

Nabídka programů a funkcí myček

Dnes nám myčky nabízejí více programů, více funkcí, více komfortu.

 • Hlavní program umyje běžně špinavé nádobí.
 • Program poloviční náplň má nižší spotřebu vody i energie, není to však polovina.
 • Rychlý program JET DRY, TURBO DRY/trvá asi 30 minut. Je určen pro nádobí bez zaschlé špíny.
 • Úsporný program /BIO, EKO/ myje nádobí při teplotě 45-55°C. Spotřebuje méně energie, ale mytí může trvat déle.
 • Intenzivní program je vhodný pro silně zašpiněné nádobí/připálené hrnce, pánve/.Myje při teplotě 70-75°C.
 • Noční program myje nádobí při snížené hlučnosti 39 decibelů.
 • Automatické programy dokážou vyhodnotit stupeň zašpinění a tomu přizpůsobit teplotu vody a délku mytí.
 • Program Expres zvládne umýt nádobí za neuvěřitelných 15 minut
 • Hygienický program myje nádobí při 70°C a oplachuje při 75°C, čímž zajišťuje hygienickou čistotu nádobí. Je skvělý, ale každá myčka ho nemá.

K dalším přednostem myček patří, například, systém proti vytopení. A co považuji za velmi důležité, je dětský zámek, který zabrání zvídavým dětem se opařit. Někdy se hodí i funkce odloženého startu.
Při koupi myčky si prohlédněte její vnitřek. Nejdůležitější je snadno vyjímatelný filtr, ve kterém se zachycují zbytky jídla. Vyzkoušejte si jeho vyjmutí. Pokud nepůjde snadno, zvolte raději jiný typ myčky. Je jich na trhu dost. Nové myčky vám jistě nabídnou více funkcí, ale ne všechny využijete.

Výrobce myčky a cena myčky

Na našem trhu si můžete vybrat myčku asi od 13 výrobců. K nejznámějším patří MIELE, ELEKTROLUX, SIEMENS, ZANUSSI a BOSCH. Ceny se pohybují od 6.000,- Kč do 50.000,- Kč. Každý si tedy může vybrat a ne vždy znamená, že levnější myčka musí být horší. Někdy má jen méně programů, které třeba ani nevyužijete.
S výběrem myčky vám také může pomoci časopis D –TEST. V něm se dočtete o kvalitě mytí, spotřebě vody, energie a hlučnosti jednotlivých myček a praktičnosti ukládání nádobí do nich.
Až  doslouží první myčka, výběr nové bude hračka.

Přečtěte si i další články na téma „MYČKY NÁDOBÍ“:

Proč si koupit myčku nádobí?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

1 příspěvek “Výběr myčky nádobí

 1. Doporučili byste myčku BEKO? Dávají delší záruku, ale nevím, váhám…

OKOMENTUJTE