NAVIGACE
Zahradní jezírka Architektura zahrady Zahrada 

Zahradní jezírka

Sami nebo s odborníky?

Pro realizaci zahradního jezírka můžete využít služeb profesionální firmy, nebo se do jeho realizace můžete pustit sami. V případě, že se rozhodnete nechat si jezírko postavit takzvaně „na klíč“, věnujte dostatečnou pozornost výběru firmy. Mělo by se jednat o skutečné profesionály, kteří už v tomto oboru mají něco za sebou a mohou vám ukázat své reference. Při jejich prohlídce se můžete nejen inspirovat, ale také zjistíte, jestli firma odvádí kvalitní práci. Jedině tam vám totiž bude zahradní jezírko dělat skutečnou radost a stane se oázou klidu ve vaší zahradě.

Otazníky před stavbou

Ať už se rozhodnete pro jezírko od odborníků, nebo se do jeho stavby pustíte sami, vždy si předem musíte promyslet, jak má vlastně vypadat a co od něj očekáváte.  Otázky, na které si musíte odpovědět:

–              bude jezírko okrasné nebo koupací?

–              budu v jezírku pěstovat i ryby?

–              v jaké části zahrady bude jezírko umístěné?

–              jaké bude mít jezírko tvar?

Výběr místa pro jezírko

Pamatujte, že jezírko ovlivní celkový vzhled vaší zahrady. Výběr místa je tedy velmi důležitý. Na jezírko by ideálně mělo minimálně 6 hodin denně svítit sluníčko, proto ho rozhodně neumísťujte do stinného koutu zahrady. Kvůli udržování čistoty v jezírku byste ho neměli umístit ani do těsné blízkosti opadavých stromů.

zahradni-jezirka-I

Zdroj: http://oakwood-fencing.com | Zahradní jezírko

Velikost jezírka

Velikost jezírka by rozhodně měla korespondovat s velikostí vaší zahrady. Nicméně obecně platí, že čím větší jezírko, tím lépe. Snadněji v něm pak můžete vytvořit biologickou rovnováhu. Důležitá je také hloubka jezírka. Každá vodní rostlina má jiné požadavky na hloubku vody a proto je dobré vytvořit v jezírku několik hloubkových zón. Pokud chcete v jezírku pěstovat i ryby, musí být jeho hloubka minimálně 80 cm, aby měly ryby kde přezimovat.

Koupací jezírka

Koupací jezírka jsou tak trochu kompromisem mezi bazénem a okrasným jezírkem. Na rozdíl od bazénu působí koupací jezírko v zahradě velmi přirozeně a je doslova pastvou pro oči. Navíc, pokud je správně založené, bývá jeho údržba jednodušší a levnější než u klasického bazénu. No a samozřejmě přináší koupání bez chemie, což řada lidí jistě ocení. V zahradních jezírkách totiž vodu nečistí chlór, ale kořeny výkonných rostlin a pískové filtry.

Jedinou nevýhodou koupacích jezírek je to, že potřebují poměrně velký prostor. Nejsou tedy vhodným řešením pro malé zahrady. Koupací jezírko totiž musí mít dvě části – koupací a čisticí (regenerační). V čistící části jsou umístěné rostliny, které zajišťují tzv. biologické čištění. Vodu z koupací do čistící části a naopak přivádí čerpadlo.

Ať už se rozhodnete do zahrady vašeho domu umístit jezírko koupací nebo okrasné, uvidíte, že rozhodně nebudete litovat. Vodní prvek dodá vaší zahradě další dimenzi.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE