NAVIGACE
Předejděte dětským úrazům ve vaší domácnosti Inspirace Inspirace bydlení 

Předejděte dětským úrazům ve vaší domácnosti

Malému dítěti hrozí v domácnosti celá řada nebezpečí. Může se jednat o pády na ostré hrany, strhnutí horkých předmětů z varné desky nebo sporáku, pád ze schodiště, zásah elektrickým proudem, pořezání, atd. Další nástrahy je lepší nedomýšlet.

Proti všem výše zmiňovaným nebezpečím je možno vaše dítě ochránit. Ptáte se jak?

Pády ze schodiště a na hladkém povrchu

Proti klasickým pádům své dítě asi neochráníte, avšak proti pádu ze schodiště něco udělat můžete. Stačí si namontovat na schodiště bezpečnostní zábranu, tvz. bezpečnostní dvířka, která budete zavírat vždy, když opustíte prostor, ve kterém se vaše dítě nachází. Tuto bezpečnostní zábranu je vhodné namontovat jednak na spodní část schodiště, aby nemohlo dítě po schodišti šplhat, stejně tak na schodiště nahoru, aby dítě nečekaně ze schodů nespadlo.

Kromě pádu ze schodů může vaše dítě uklouznout na hladkém povrchu, jako jsou například dlaždice v koupelně. Proti tomuto nebezpečí existuje také jednochodé a nenákladné řešení. Pořiďte si do koupelny podložky s protiskluzovými povrchy. Do ostatních místností pak doporučujeme koberce nebo linoleum, které klouže méně než plovoucí podlaha či parkety.

predejdete-detskym-urazum-ve-vasi-domacnosti-I

Zdroj: itrapsheet.com | Zábrana na schodiště

Úrazy o ostré hrany

Mezi velmi časté dětské úrazy v domácím prostředí patří rozbitá hlava o nějakou ostrou hranu. Všem rodičům proto doporučujeme pořízení chráničů rohů nábytku. Jedná se o umělohmotné chrániče, které jednoduše nasadíte na hrany stolů či ostré hrany nábytku. Co se úchytek týká, máte-li možnost, pokuste se pořídit do své domácnosti bezúchytkové otevírání skříní, tzv. push open nebo tip on systémy. Ostré úchytky mohou být také jedním z mnoha rizikových faktorů ve vašem bydlení. A pokud ani toto nepomůže, máte možnost pořídit svému dítěti bezpečnostní helmu určenou právě do domácího prostředí.

Popáleniny

Dalším častým dětským úrazem bývají popáleniny z nejrůznějších důvodů. První věcí, na kterou musí každý dospělý myslet, je to, abyste nenechávali na místech, kam vaše dítě dosáhne žádné předměty obsahující horkou tekutinu. Kávu, čaj, konvice s horkou vodou, misky či talíře s polévkami nechávejte jen na místech, která jsou dítěte nepřístupná. Stejně tak je nutné odstranit ze stolů a stolků veškeré ubrusy, které malé děti přímo lákají ke stržení. Někdy se může stát, že si vaše dítě přisune židličku ke sporáku a bude vám chtít pomáhat s vařením. Zde hrozí veliké nebezpečí stržení nádobí s horkým obsahem přímo na jejich malé tělíčko. Pořiďte si proto do kuchyně nerezovou nebo jinou ohrádku na sporák či varnou desku. Touto investicí rozhodně neprohloupíte.

Pokud máte někde v místnosti odkrytý radiátor nebo jiný zdroj tepla, doporučujeme, abyste si u nějakého šikovného truhláře nechali zhotovit kryt topení. Nejen, že zabráníte dětskému popálení, ale můžete se vyhnout i nešťastnému pádu na kovová žebra tohoto radiátoru.

Co se týká zásahu elektrickým proudem, je nutné, aby byly v každé domácnosti, ve které žijí malé děti, záslepky v zásuvkách. Ty zabrání ve strkání prstů a předmětů dovnitř zásuvky.

Ostatní úrazy

Na vaše děti číhají v domě ještě další nebezpečí, proto nikdy nenechávejte ostré nože na kraji pracovní desky nebo na stole. Pořiďte si také zarážky dveří, bránící dětem skřípnutí prstů mezi dveře a futra. Proti nechtěným úrazům vám dobře poslouží i bezpečnostní zarážka do skříní a zásuvek. Díky ní můžete do zásuvky uložit předměty, se kterými nechcete, aby přišlo vaše dítě do styku. Díky zarážce se dítě jen tak do zásuvky nedostane. Myslete také na bezpečnostní uzávěr oken, který ochrání dítě proti vypadnutí z okna nebo zámek na mrazák, lednici a sporák.

Dětská fantazie je obrovská a někdy se opravdu nestačíte divit, co vaše ratolest vymyslí. Je jasné, že své dítě nemůžete ochránit před všemi nástrahami v domě nebo bytě, můžete však díky těmto vymoženostem nebezpečí úrazů značně minimalizovat.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE