NAVIGACE
Oplocení rodinného domu Dokončení stavby Stavba domu 

Oplocení rodinného domu

Nejdůležitější funkcí plotu je ochrana pozemku a majetku, který se na něm nachází. Plot jej ohraničuje, vytyčuje jeho rozlohu. Svým vzhledem a výškou zvýrazňuje nejen zahradu, ale i pozemek včetně domu v prostoru. Plot může též velmi dobře poskytovat soukromí, což je v dnešní době častý požadavek. Součástí plotu je vstupní prostor, který vytváří první dojem. Svým vzhledem může návštěvníky zvát, nebo naopak odrazovat.

Typy oplocení

Ploty dělíme na neprůhledné, průhledné a kombinované.

Neprůhledné ploty jsou postavené z kamene, betonu, různých prefabrikovaných tvarovek nebo z cihel, které jsou často pokryty omítkou. Další možnou úpravou je obkládání, spárování či natírání.

Průhledné oplocení je z lehčích materiálů, jako jsou dřevěné, či kovové tyčky, mezi nimiž je nataženo drátěné pletivo. Tyčky jsou zapuštěny do země pomocí nosných sloupků. Plot působí velmi lehce, nestíní pozemek, ale pocit intimity tu chybí. Tu je možno vytvořit kombinací s živým plotem, či popínavými rostlinami.

Kombinované oplocení je tvořeno neprůhlednou linií a průhlednými výplněmi. Neprůhledná je podezdívka a sloupky, mezi nimiž jsou průhledné výplně z různých materiálů. Mohou to být svislé laťky ze dřeva, dřevěná prkna položená podélně, drátěné pletivo v rámu, kovové profily v rámu či jiné samonosné materiály.

oploceni-rodinneho-domu-I

Zdroj: Stavba-domu.cz | Oplocení rodinného domu

 

Výběr typu plotu závisí na velikosti pozemku, na jeho umístění v krajině a na finančních možnostech majitele. Pokud odděluje plot pozemek od zemědělské krajiny, často postačí drátěný pletivový, či z jednoduchých dřevěných planěk. Dnes však majitelé velkých pozemků, toužící po naprostém soukromí, oddělují svůj majetek od zemědělské krajiny ploty vysokými a neprůhlednými. Plot oddělující pozemek od ulice či rušné komunikace musí být pevnější, masivnější a současně musí podtrhovat celkové vnímání domu. Zde vystupuje do popředí i estetický požadavek na vzhled a vnímání nejen plotu, ale i vstupní branky a brány, určené pro vjezd auta na pozemek. Ploty mezi jednotlivými domy závisí nejen na velikosti pozemku, ale často i na vztazích mezi jednotlivými majiteli. Bývají jednoduché, průhledné, nižší, občas jsou pozemky odděleny pouze živými ploty, které jsou vysazovány pro svou krásu a celoroční zeleň.

Protože materiálů vhodných k oplocení je v dnešní době mnoho, je snadné plot přizpůsobit vzhledu domu. Závisí jen na majiteli, zda zvolí plot levnější, který se bude muset častěji renovovat a udržovat, nebo zvolí bezúdržbovou variantu, která je v prvotní investici náročnější, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí více.

Vzhled a proporce oplocení

Plot dotváří vzhled domu a zahrady nejen výběrem materiálu, ale též jeho zpracováním. Oplocení může vytvářet jednolitou plochu, nebo se může v určitých blocích a rytmech opakovat. Protože plot vnímáme nejen z venku, ale i zevnitř, je kvalitní zpracování podmínkou. Rovněž výška plotu musí korespondovat s velikostí a charakterem domu, pozemku, ale i se sousedními ploty a domy.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE