NAVIGACE
Jak fungují robotické vysavače? Stavba domu Údržba domu 

Jak fungují robotické vysavače?

Naštěstí žijeme nyní a tak máme mnohem víc neživých pomocníků v domácnosti, než naši předkové. Automatické pračky vyperou, sušičky prádlo kvalitně vysuší a prádlo téměř netřeba žehlit. Myčky umyjí nádobí a na nás už zbývají pouze podlahy. Často plné prachu, smetí, drobků nebo chlupů spadlých z našich psů, koček, králíčků, atd.
Co s tím, když chcete mít uklizeno, ale luxovat se Vám nechce? Robotický vysavač Vaše podlahy uklidí místo Vás.

Přednosti robotických vysavačů

  • Poskytne Vám mnoho volného času pro jiné aktivity.
  • Snadno se obsluhuje dálkovým ovladačem, tlačítkovým, či dotekovým.
  • Lze ho naprogramovat i na dobu, kdy nebudete doma.
  • Může uklízet třeba každý den, podle zvoleného programu.
  • Chlupy Vašich zvířecích miláčků Vás díky němu nebudou obtěžovat.
  • Uklizený povrch navíc vydezinfikuje UV světlem.
  • Je šetrný k dřevěným podlahám, protože používá k odstranění prachu antistatický mop.
  • Snadno si jej v případě náhlé nehody přivoláte dálkovým ovladačem a on ji dokonale zlikviduje.
  • Žádná návštěva Vás nepřekvapí, neboť Vy budete mít uklizeno vždy.

Jak pracuje robotický vysavač

Člověk kontroluje při vysávání čistotu podlahy pouze svým pohledem a nedělejme si iluze, že všichni členové domácnosti ji posuzují stejně.

Robotický vysavač snímá povrch podlahy optickými čidly, která vyhodnotí míru znečistění a podle toho zvolí způsob vysávání. Na silně znečistěné místo se vrací opakovaně, dokud není čisté. V konečném výsledku je jeho úklid dokonalejší a kvalitnější. Většinu modelů lze ovládat dálkovým ovladačem a díky senzorům umístěným na těle se pohybuje sám po místnosti podle zvoleného programu, vyhýbá se všem překážkám, vyvýšeným místům a předchází pádu ze schodů.  Sám se také vrátí do nabíjecí stanice i v případě vybití akumulátoru.

Aby se uklidili všude, kde je potřeba, jsou robotické vysavače nízké a tak snadno vysají podlahu pod nábytkem, kam se lze špatně dostat. V praxi se můžeme setkat i s tím, že ho lidi vysadí třeba na horní skříňky nábytku. I tam vysaje prach a kupodivu nespadne dolů. nemusíte tedy lézt po výškách s hadicí vysavače v ruce, ani nebudete potřebovat ruční vysavač.

Hepa filtry jsou samozřejmostí. Některé robotické vysavače mají dokonce pětinásobnou filtraci z aktivního uhlíku, který filtruje i mikročástice menší než 0,3 mikronu, což ocení zvláště alergici. Moderní robotický vysavač dokáže dezinfikovat podlahu bez chemie pomocí nanočástic stříbra, nebo pomocí UV-C lampy. Současně s vysáváním jsou tak zlikvidovány téměř všechny bakterie a roztoči. Některé přístroje stírají jemný prach z hladkých podlah pomocí antistatického mopu z mikrovlákna. Mop však pracuje pouze nasucho.

V příslušenství najdete také speciální kartáče, určené pro sbírání zvířecích chlupů, další pro šetrné čištění dřevěných a laminátových podlah. Pokud se vysavač zahltí smetím, dokáže se vrátit na základnu, kde se vyprázdní a pak opět pokračuje v započaté práci.

Jaký robotický vysavač vybrat?

Na tuto otázku se Vám pokusíme odpovědět v následujícím článku ze série o domácích spotřebičích.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE