NAVIGACE
Chalupa s kachlovými kamny, pohoda a užitek Stavba domu Vnitřní úpravy 

Chalupa s kachlovými kamny, pohoda a užitek

Příjemné s užitečným

Je pravda, že pořizovací cena kamen bývá poměrně vysoká, na druhou stranu ale získáte perfektní systém vytápění, který se ke staré chalupě výborně hodí. Můžete si je navíc nechat postavit jako pec, takže s nimi zvládnete i vaření.

Kachlová kamna přitom samozřejmě nemají jen funkci praktickou, ale i estetickou. Díky nádherným malovaným kachlům (ideálně ručně vyráběným), jsou vždy malým domácím uměleckým dílem, za které se rozhodně nebudete stydět.

chalupa-s-kachlovymi-kamny-pohoda-a-uzitek-I

Zdroj: http://www.keramika-letovice.cz | Kachlová kamna

Základní typy

Pokud budujete kamna nová, můžete vybírat ze tří základních typů. Lehká kachlová kamna mají relativně nízkou pořizovací cenu a rychle se rozehřejí. Do značné míry ovšem přijdete o schopnost kamen akumulovat teplo a následně ho vyzařovat. Teplu, které je šířeno tímto způsobem se také říká teplo sálavé a je považováno za velice příjemné.

Za královskou disciplínu se dají považovat těžká kachlová kamna. Jejich rozehřátí trvá sice delší dobu, za to ale dokáží vyzařovat teplo až dvanáct hodin po té, co je spálen všechen topný materiál uvnitř. I v zimě můžete jít tedy v klidu spát a znovu přiložit do kamen až ráno, aniž by vás trápila zima.

Určitým mezistupněm jsou kamna polotěžká. Rozehřívají se několik desítek minut a hřejí několik hodin, v zimě se ale příliš nehodí. Výhodná jsou hlavně na podzim a na jaře, tedy v době, kdy ještě není nutné soustavně topit.

Kachlová kamna samozřejmě potřebují i komín, proto je nutné zvážit poměrně složité stavební zásahy. Pokud ovšem použijete kvalitní komínové vložky a komínové tvárnice jedná se o zásah v podstatě jednorázový. Chaloupku si pak můžete pohodlně vytápět několik desítek let.

 

PR článek, 4.3.2013, http://www.keramika-letovice.cz

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE