NAVIGACE
Víme, čím topí vaši sousedé? Poradíme vám, jak ušetřit! Stavba domu Vnitřní úpravy 

Víme, čím topí vaši sousedé? Poradíme vám, jak ušetřit!

České domácnosti fandí ústřednímu topení

Podle statistik ČSÚ Češi nejčastěji využívají jako tepelný zdroj ústřední topení. Vyplynulo to z posledního sčítání lidu provedeného v březnu 2011. Celkem 80 % domácností preferuje pohodlné ústřední teplo, které nevyžaduje ze strany uživatelů žádnou obsluhu ani náročnou péči a v mnoha případech šetří peníze. Na druhé místo se dostala domácí kamna (9 %), která mají tu výhodu, že je můžete regulovat dle svých aktuálních potřeb a omezit tak náklady na vytápění nemovitosti. Obdobně je na tom etážové topení s vlastním kotlem v bytě (7 %).

V historických zástavbách a v horských oblastech se lidé spoléhají na vlastní zdroje tepla

K velkému překvapení patří Praha jako moderní velkoměsto k lokalitám s největším zastoupením etážového vytápění (10 %) a vytápění prostřednictvím vlastního kotle (12,5 %). Nabízí se ale jednoduché vysvětlení, Praha má totiž největší počet historických domů, kde ani jiným způsobem vytápět nelze.
Podobně jsou na tom horské oblasti Libereckého a Královehradeckého kraje, kde opět vítězí vlastní zdroje tepla. Avšak nové byty a domy na prodej sází na vytápění pomocí tepelných čerpadel, která dokážou ušetřit 50 % a více na nákladech za teplo i teplou vodu.

Nejvíce topíme plynem, nejméně elektřinou. Kolik letos zaplatíme?

 

 

Plynové vytápění patří všeobecně k nejoblíbenějším variantám – je cenově stálé a poměrně levné. Využívá jej přibližně 35 % domácností (statistika ČSÚ). Na druhou stranu elektrickému vytápění se vyhýbáme obloukem (6,5 % domácností), i když elektřina letos zlevní možná až od 10 %, stále patří k těm nejdražším zdrojům, jak vyplývá z následující tabulky.
vime-cim-topi-vasi-sousede-poradime-vam-jak-usetrit-I
Ceny uvedené v tabulce jsou pouze orientační, jelikož velice záleží na tepelných ztrátách dané nemovitosti. Nízkoenergetické stavby mají tepelné ztráty 5 – 10 kW, ale starší domy i 15 – 20 kW. Výpočet dále zohledňuje spotřebu 70 GJ tepla za rok, která odpovídá průměrně spotřebě české domácnosti v malém rodinném domě.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE