Zateplení fasád

21. 9. 2012 | Zateplení fasád

Ceny energie, které potřebujeme k vytápění našich domů, neustále rostou. Aby výdaje za spotřebovanou energii byly únosné, nejlépe co nejnižší, nezbývá nic jiného, než s energií šetřit a rozumně hospodařit. Využijte možnosti, které jsou k dispozici, abyste spotřebovali energie co nejméně a přesto žili v teple a pohodlí. Snížení spotřeby energie uvítá nejen vaše peněženka, ale též naše životní prostředí, které nebude zatěžováno přemírou exhalací.

Zdroj: http://www.hirsch-gruppe.com | Kontaktní zateplení fasády

Typy zateplování fasád

Provětrávaná (tzv. předsazená) fasáda

Je vhodná pro zateplení starších domků. Rovněž se hodí pro rekreační zařízení, která nejsou využívána celoročně, např. chalupy. Mezi stěnou domu a tepelnou izolací je ponecháno několik centimetrů vzduchu, které umožňuje provětrávání a odvádění případné vlhkosti z izolační vrstvy.

Kontaktní zateplovací fasáda

V současné době nejvíce používaná metoda zateplování fasád domů. Speciální tepelně izolační desky se lepicí a stěrkovou hmotou přilepí na obvodové stěny domu a ukotví speciálními plastovými hmoždinkami. Tyto desky jsou vyrobeny z polystyrénu nebo z minerálních vláken. Sílu desek určí projektant podle typu materiálu, z něhož jsou obvodové zdi domu postaveny. Pokud si vyberete výrobky certifikovaného výrobce a kvalitní firmu, která zateplení zrealizuje, budete mít záruku kvalitního zateplení. Pozor na firmy s nedostatkem referencí na ekonomické stavby (rozuměj ekonomicky provedené ale kvalitní) a minimem zkušeností; nezřídka se odborníci setkávají s nedokonale provedenými fasádami, kde se jejich nefunkčnost projevuje jednak v předčasném zastárávání fasády samotné nebo dokonce vlivem neodborného provedené neviditelně degraduje podkladový materiál a dům plesniví bez viditelné příčiny.

Poslední vrstvou po zateplení pláště budovy je omítka. Chrání fasádu před povětrnostními vlivy a tvoří okrasnou vrstvu. Bílá, či barevná, to závisí  pouze na vkusu majitele. Povrch může být hladký, různě zrnitý, nebo rýhovaný.  

Zdroj: www.stavba-domu.cz | Omítka na rodinném domu

Zdroj: www.stavba-domu.cz | Omítka na rodinném domu

Výhody kvalitně zateplené fasády

  • Eliminace úniku tepla do prostoru tepelnými mosty (parapety, rohy obvodových stěn atd.).
  • Lepší, příjemnější mikroklima uvnitř místností. Teplo je akumulováno ve stěnách domu. Při krátkodobém vyvětrání nestačí uniknout a je vydáno zpět do místnosti bez energetického navýšení.
  • Naopak v létě chladné zdi teplo pohlcují a místnosti se během dne nepřehřívají, nepotřebují klimatizaci.
  • Tepelná pohoda lepší než v domě nezatepleném při menším finančním zatížení.
  • Zateplení vnějšího pláště posune rosný bod k vnější konstrukci. Pára v místnostech se nesráží a nevytváří nebezpečné plísně.
  • Zateplení nebrání konstrukci domu dýchat. Pouze 5% vzduchu prochází pláštěm domu a 95% vzduchu prochází technologickými zařízeními a spárami.
  • Zateplený dům nepotřebuje velký a finančně náročný zdroj tepla. I zde ušetříte. Menší kotel je levnější.
  • Návratnost jednorázové investice do zateplení fasády sice závisí na velikosti plochy, kterou je nutno zateplit, na kvalitě původních zdí, s čímž souvisí spotřeba materiálu, ale i přes vzrůstající ceny energie díky její podstatně nižší spotřebě není delší než 5 let.
  • Kvalitnější životní prostředí. Nižší spotřeba energie znamená méně skleníkových plynů v ovzduší, méně kyselých dešťů a následně méně nemocných lidí. Materiál používaný k zateplování je recyklovatelný. Životní prostředí zatěžuje velmi málo.
  • Zateplený dům má na trhu s nemovitostmi vyšší hodnotu. Kupující rozhodně zateplený dům upřednostňují

21. 9. 2012 | Zateplení fasád


 
 

Další články této sekce

Vyzdobte fasádu svého rodinného domu obkladem

Vyzdobte fasádu svého rodinného domu obkladem

31. 5. 2013 Fasáda 0

Rok od roku se zvyšuje obliba používání fasádních obkladů na rodinné domy. Který obklad je nejodolnější nebo cenově nejdostupnější? Pojďme se na ně nyní společně podívat.

Přečíst celý článek

Pro stavbu domu vybírejte zdravotně nezávadné materiály

Pro stavbu domu vybírejte zdravotně nezávadné materiály

6. 1. 2014 Fasáda 0

Jak docílit toho, aby se nám doma netvořily plísně, abychom dýchali čistý vzduch a aby z domu neunikalo teplo? Přečtěte si naše 3 tipy pro zdravotně nezávadné bydlení.

Přečíst celý článek

 

Velký katalog rodinných domů ZDARMA

katalog.jpg