NAVIGACE
Výběr barev do interiéru Inspirace Inspirace bydlení 

Výběr barev do interiéru

S barvami se dají dělat hotové zázraky. Jelikož máme na výběr široké spektrum různých odstínů, můžeme s jejich pomocí například opticky zvětšovat či zmenšovat místnosti, podle toho, jak se nám to hodí. Nejenže jsou tyto úpravy nejjednodušší, ale také nejlevnější. Kromě toho nás barvy nabíjejí energií a některé z nich působí uklidňujícím dojmem. Proto se na správný výběr barev dbá při zařizování nemocnic, škol a podobných zařízení. Barvy mají nemalý podíl na tom, jak se v daném prostředí budeme cítit.

Typy barev

Barvy dělíme na teplé a studené odstíny. Teplé odstíny nás nabíjejí energií a působí vesele. Mezi takové barvy patří například žlutá nebo oranžová. Studené odstíny v nás vzbuzují dojem čistoty a svěžesti. Mezi studené barvy můžeme zařadit třeba modrou, zelenou nebo růžovou.

Optické klamy

Jak již bylo zmíněno, s pomocí barev můžeme opticky zmenšovat, zvětšovat, zužovat či rozšiřovat jakoukoliv místnost. Optickým rozšířením malého prostoru dosáhneme použitím syté barvy na podlahy a světlé na strop a stěny. Nejlépe prostor provzdušní bílá. Ale nemusíte se bát použít i jiné odstíny barev – například světle žlutou. Širokou místnost s nízkým stropem zase opticky zúžíte pomocí tmavých bočních stěn, světlého stropu, podlahy a zadní stěny.  Kromě vymalovávání velkých ploch můžete použít i proužky. Svislé proužky budou místnost dělat opticky vyšší a užší. Vodorovnými proužky dosáhnete pravého opaku. Čím širší proužky na stěnách budete mít, tím většího docílíte efektu.

vyber-barev-do-interieru-I

Zdroj: http://www.panguripans.com/2011/03/choosing-paint-colors-for-living-room/paint-colors-for-living-room-interior-ideas/ | Barevné stěny v obývacím pokoji

Výběr barev do jednotlivých místností

Jelikož je každá z místností určena k jinému účelu, jsou na každou z nich kladeny jiné „barevné požadavky“. Obývací pokoj je jednou z místností, kde trávíme většinu svého času – setkáváme se zde s přáteli a rodinou nebo ji využíváme k odpočinku. Do obývacího pokoje jsou vhodné optimistické teplé barvy. Pokud zvolíme například červenou nebo oranžovou, je dobré to s nimi nepřehánět – mohou pak působit agresivně. V dětském pokoji použijeme místo sytých barev raději pastelové odstíny (světle žlutá, modrá…). Jemnost můžeme vyvážit veselými dekoracemi. V ložnici, která má sloužit jako místo k odpočinku byste se použití sytých barev měli rovněž vyvarovat. Nejvhodnější barvou do této místnosti je bílá, která působí svěže. Dále můžete použít i zklidňující zelenou. V kuchyni jsou hojně používanými barvami žlutá a hnědá, díky kterým se v této místnosti cítíme pohodlně a také jsme plni inspirace při přípravě jídel. Dobrou volbou je také světle zelená. Mezi oblíbené barvy pro koupelny patří jistě modrá a zelená, které ji osvěžují a dokonce také opticky zvětšují malý prostor. Žlutá místnost oživí a fialová zase působí uklidňujícím dojmem.

Pokud máte pocit, že jste to s barvami trochu přehnali, použijte některý z neutrálních odstínů – například šedou – ta vše dovede vyvážit.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE