NAVIGACE
Vinylová podlaha ve vašem interiéru Stavba domu Vnitřní úpravy 

Vinylová podlaha ve vašem interiéru

Cílem je použít takovou kvalitní podlahovinu, která má elegantní design, splňuje požadavky praktické údržby, nevyžaduje příliš citlivé zacházení, je odolná vůči pádům předmětů a poškození, je prostupná pro teplo z podlahového topení a navíc cenově dostupná. Tichý došlap bez klapotu je dalším požadavkem na takovou podlahovinu.

Tyto nároky splňuje vinylová plovoucí podlaha. Díky svým užitným vlastnostem a současně jednoduchým způsobem pokládky zažívají vinylové podlahy prudký zájem u spotřebitelů. Polyvinylchlorid, který známe z dřívějších let pod názvem PVC, byl základní součástí měkčeného PVC, který se prodával v rolích. Nynější vinylové podlahoviny konkurují nejen měkčenému PVC, laminátu, ale v určitých bodech i dlažbě a dokonce i dřevu.

Moderní vinylové plovoucí podlahy jsou velmi oblíbené u zákazníků nejen v cizině, ale i u nás, protože jejich užitné vlastnosti a snadná pokládka se stala jejich velkou předností. Velmi dobrá kvalita těchto výrobků, která byla prověřena v silně zatěžovaných prostorách, nalezla zájem též u zákazníků, kteří si vinylovou podlahu pořizují do svých domovů. Vinylové podlahy mají překrásné dekory dřeva, korku, dlažby či kamene.

vinylova-podlaha-ve-vasem-interieru-I

Zdroj: Stavba-domu.cz | Vinylová plovoucí podlaha

Skladba vinylové podlahy

Vinylové lamely jsou složeny z několika vrstev. Na povrchu lamely je tenká průhledná nášlapná vrstva, která chrání dekor uložený pod ní před poškozením, vlhkostí a vodou. Pod dekorem leží středová tvrzená část a pod ní je základní nosná a stabilizační vrstva. Tyto dvě vrstvy zajišťují elastičnost lamel, snížení hlučnosti, příjemný došlap, lepší tepelnou izolaci.
Výhody a přednosti vinylových krytin

  • Vysoká odolnost proti mechanickému poškození, například poškrábání podlahy domácími mazlíčky.
  • Snadná údržba. Podlahu stačí vytřít vodou s běžným saponátem nebo vysát.
  • Snadná opravitelnost. Lze vyměnit jednotlivé dílce.
  • Dobrý teplotní vjem. Podlaha není studená jako dlažba či laminátová podlaha.
  • Příjemná chůze díky elastickému povrchu.
  • Tichá chůze.
  • Tvarová a rozměrová stálost.
  • Čistá pokládka. Při řezání se nepráší. Vhodná i pro alergiky.
  • Rychlá pokládka

Příprava podlahy

Před samotnou pokládkou musí být povrch místnosti zcela rovný, čistý, bez jakýchkoliv nečistot.  Všechny nečistoty a nerovnosti by se časem mohly projevit a podlahu znehodnotit. Staré textilní podlahoviny však musí být odstraněny, ať jsou to textilní koberce nebo textilní podložky. Vinylová podlaha v bytech nevyžaduje žádnou izolační podložku. Přesto je možné pro vyšší komfort ve větších místnostech použít speciální protiskluzovou a akustickou podložku. Tato izolační podložka je trvale elastická a lze ji umístit na všechny typy podlah. Je vhodná i pro podlahové teplovodní vytápění. Optimalizuje kročejový hluk a klapot při chůzi, snižuje a vyrovnává drobné nerovnosti a mezery při pokládce vinylových lamel na předchozí krytinu, což jsou například spáry mezi dlaždicemi, laminátovými lamelami, nebo nerovnosti dřevěných podlah.

Snadná pokládka

Dnes se vinylová podlaha nepokládá jako dříve od stěny ke stěně, ale pokládá se stejně jako laminátová podlaha. To znamená, že se vinyl prodává v lamelách, které se spojují pomocí zámků bez potřeby jakéhokoli lepení. Na dlouhé straně lamely je zámek, který se zamyká zhruba pod úhlem 300, na krátké straně se lamely spojují poklepáním svrchu. Při pokládce vystačí pokládající pouze se základním vybavením. Potřebuje podlahářský nůž, úhelník na řezání a gumové kladívko. Žádné lepidlo, žádná špachtle na nanášení lepidla, ani válec na válcování po pokládce. Pokládání lamel je snadné, rychlé a mezi jednotlivými dílci nevznikají nežádoucí spáry. Na tuto práci stačí jeden člověk, čímž odpadá nutnost mít k pokládce spolupracovníka. Stejně jako u laminátové podlahy i zde se musí dodržovat dilatační spáry. Zámkové spoje vinylových lamel jsou velmi pevné a nepropouštějí žádnou vlhkost a tak lze tuto krytinu položit i místností s vyšší vlhkostí, třeba do koupelen.
Nyní je již jen na vás, zda si necháte vinylovou podlahu položit odborníkem podlahářské firmy nebo se do ní pustíte sami.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE