NAVIGACE
Ne všechny novostavby jsou stejné Stavba domu Začínáme stavět 

Ne všechny novostavby jsou stejné

Developeři i stavební firmy nabízejí celou řadu staveb a jak to v dnešní době bývá, samozřejmě za co nejvýhodnější ceny. Jeden se snaží konkurovat druhému a dostat tak na svou stranu co nejvíce zájemců. Na těch je, aby se na tomto trhu naučili orientovat. Cena je sice pro většinu lidí hlavním kritériem, které rozhoduje o výběru, ale budoucí majitelé rodinných domů musí dávat pozor na to, aby se taková výhodná koupě nakonec neprodražila. Proto je dobré vědět, že ne všechny novostavby jsou stejného druhu. Provoz některých rodinných domů nebo bytů by vás mohl přijít na mnohem více peněz, než jste očekávali.

Druhy novostaveb

Dnes se nejčastěji setkáváme s klasickými novostavbami z pálených cihel. Někdy jsou takové stavby i ze dřeva s tenkovrstvou omítkou, která má napodobovat zdění.  O něco modernějšími jsou tzv. „úsporné domy“, které jsou rozděleny do tří kategorií, podle výše své roční spotřeby energie. Právě z tohoto důvodu, je lepší se řídit parametry domu než jen cenou. Ta vám o budoucích nákladech na provoz mnoho nenapoví.
První kategorií jsou nízkoenergetické domy, po nich následují domy pasivní a nulové.  Poslední zmíněný typ domu je již sám schopen vyprodukovat tolik energie, kolik je potřeba na samotný jeho provoz. Nejčastějšími ze všech třech typů jsou domy pasivní a nízkoenergetické. Stejně jako klasické stavby, mohou být i úsporné domy postaveny jak z cihel, tak i ze dřeva nebo i jiných přírodních materiálů.

 

ne-vsechny-novostavby-jsou-stejne-I

Zdroj: www.stavba-domu.cz | Nízkoenergetickýdům

Jak úsporné domy dokáží uspořit

Schopnost úsporných domů šetřit energií je daná jejich způsobem výstavby a druhem použitého materiálu. Například u zděných domů tohoto typu je použit naprosto jiný typ cihel, který je schopen zabezpečit minimální tepelné ztráty.  I prefabrikované dřevěné součásti pro stavbu úsporných dřevostaveb splňují přísné normy. Dále existují i „alternativní“ domy, které jsou postavení již z méně obvyklých přírodních materiálů. Mezi ně může být zařazeno například konopí, seno nebo dokonce i hlína.

Další výhody úsporných domů

Prvním plusem, díky kterému dává úsporným domům přednost čím dál více lidí je úspora peněz. Kromě toho vám tyto domy poskytnou zdravé domácí prostředí bez prachu či nadměrné vlhkosti, která vede k tvorbě plísní. Systém „nuceného“ větrání je schopen odfiltrovat všechny venkovní nečistoty a k vám do domu se tak dostane jen čistý nezávadný vzduch. To mohou uvítat zejména alergici, lidé s dýchacími potížemi i rodiny s dětmi.

Ceny úsporných domů

Investice do úsporných domů byly vždy o něco málo vyšší, než u těch klasických. Jelikož ale zájem o ně stále roste, snaží se mnoho firem svým zájemcům vyhovět a nabízí domy levněji.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE