NAVIGACE
Jak vybrat správný komín Hrubá stavba Stavba domu 

Jak vybrat správný komín

Každý komínový systém je vhodný pro jiné podmínky, a proto těchto systémů existuje více druhů. Kromě toho jsou na trhu také univerzální komínové systémy, které jsou určeny pro různé druhy paliv a topných systémů, s možností připojení krbu či krbové vložky, kamen nebo plynového kotle.

Nejdůležitější součástí komínového systému je komínový průduch. Ten slouží pro odvod spalin od spotřebiče a může být doplněn i vzduchovým průduchem na přívod vzduchu ke spotřebiči. Základem správné funkce a bezpečného provozu komínového průduchu je jeho velikost. Velikost průduchu má také vliv na ekonomický provoz spotřebiče. Průměr průduchu se stanovuje podle výkonu spotřebiče, druhu paliva, teploty spalin a účinné výšky komína a kouřovodu. Jedno komínové těleso také může mít více průduchů, které mohou kombinovat různé komínové systémy. Například jeden průduch může odvádět spaliny z plynového kotle, druhý spaliny z krbu a další může zajišťovat přívod vzduchu do krbu pro lepší hoření.

V současné době patří mezi nejpoužívanější vícevrstvé komínové systémy. Ty mohou být složeny z různých materiálů – existují systémy s plastovou, kovovou nebo keramickou vložkou. Tyto systémy mohou mít větší množství průduchů s různými průměry vnitřních vložek.

jak-vybrat-spravny-komin-I

Zdroj: Stavba-domu.cz | Rodinný dům s komínem

Komíny se rozdělují podle různých kriterií:

  • podle způsobu výroby a montáže
  • podle počtu připojených spotřebičů
  • podle průměru
  • podle konstrukčního uspořádání
  • podle tlakových podmínek.

Podle způsobu výroby a montáže se komíny dělí na systémové a individuální. Systémové komíny obsahují všechny komponenty a příslušenství potřebné ke složení kompletního komínového systému. Skládá se z dílů od jednoho výrobce, který garantuje funkčnost celého systému. Individuální komín může být sestaven z dílů od různých výrobců a funkčnost celého systému garantuje firma, která komínový systém sestavila. Komíny podle konstrukčního uspořádání se dělí na jednovrstvé, dvouvrstvé a trojvrstvé. Podle počtu připojených spotřebičů se dělí na samostatné a společné a podle průměru na úzké (do 110 mm), střední (do 250 mm). Podle způsobu použití se dělí na lokální, ústřední a technologické a podle tlakových podmínek na systémy přetlakové a podtlakové.

Nezapomeňte, že správně fungující komín je základním předpokladem úsporného vytápění a tím i ekonomického provozu vašeho domu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE