NAVIGACE
Zkazila se vám voda v bazénu? Zahrada Zahradní bazény, sauny, vířivky 

Zkazila se vám voda v bazénu?

Důvodů, proč se může voda zkazit, existuje celá řada. Nejčastějším z nich jsou vysoké venkovní teploty. Pokud teploty převyšují 20 °C, mohou se začít dělat v bazénech vodní řasy a voda má tendenci zakalovat se. Stejně tak, jakékoliv nečistoty, které do bazénu spadnou, a které v brzké době neodstraníte, mohou způsobit zkažení vody.  Občas se také stává, že se vám rozbije čerpadlo a vy nemůžete vodu pravidelně filtrovat. Ke zkažení vody může dojít i tehdy, když na delší dobu odjedete a zapomenete spustit časovač bazénové chemie nebo pokud necháte bazén delší dobu odkrytý.

Zbavit se zkažené vody v bazénu není až tak složité

Jak se tedy zbavit zakalené vody? Jak odstranit řasy, nepříjemný zápach a zároveň zbavit bazén kluzkého dna a slizkých stěn? Nejprve je zapotřebí odstranit z bazénu všechny viditelné nečistoty, jako jsou stébla trávy, napadané listy nebo napadaný hmyz do vody. K této činnosti vám poslouží nejen bazénový vysavač, ale i bazénová síťka.

Prvotní pomocí při odstraňování řas z bazénu je tzv. odstraňovač řas. Nejpoužívanější z chlorové chemie bývá Chlor šok, z kyslíkové pak Oxi šok. Hlavní rozdílem mezi chlorovými a kyslíkovými přípravky je především v tom, že u kyslíkové chemie není cítit voda po chloru a nepálí vás z ní oči ani sliznice. Nevýhodou však bývá to, že se musí kyslíková chemie dávkovat velmi pravidelně a že stojí mnohem více než chemie chlorová.

Následně je zapotřebí, abyste přidali do bazénu vločkovač, ať už tekutý nebo granulovaný. Díky vločkovači dojde k vysrážení nečistot a odstranění zakalené vody. Chuchvalce nečistot, které vysrážením vzniknout lze z bazénu odstranit buď bazénovým vysavačem, nebo puštěnou filtrací. Alternativou k vločkovači může být chlorový šok, který si také velmi dobře dokáže poradit se zelenou bazénovou vodou. Po šokové terapii je velmi důležité, abyste se jeden den ve vodě nekoupali, jen ji filtrovali. Za další dva dny už je opět zapotřebí dávkovat do vody příslušnou chemii.

zkazila-se-vam-voda-v-bazenu-I

Zdroj: clublacerquetta.blogspot.com | Křišťálově čistá voda v bazénu

Co byste měli dělit každý týden

Aby již nedocházelo k výše popsané situaci a voda v bazénu se vám znovu nezkazila, je potřeba pravidelně měřit hodnoty pH pomocí kapkového testeru. Tuto činnost byste měli provádět jednou týdně a odchylky okamžitě upravovat. Ideální hodnoty pH jsou v rozmezí od 6,8 do 7,2. Měřit byste měli i tvrdost vody a koncentraci volného chloru. Stejně tak byste měli z bazénu okamžitě odstraňovat veškeré plovoucí nečistoty, dezinfikovat celou sezónu vodu chlorovými nebo kyslíkovými přípravky, projasňovat vodu vločkovačem, používat přípravky proti tvorbě bakterií a řas a samozřejmě vodu pravidelně filtrovat přes pískovou filtraci. Kromě údržby bazénu je nutné pravidelně čistit a udržovat také bazénovou filtraci. Filtrace by měla běžet kolem 12 hodin denně a to i v případě, že odjedete na dovolenou. Pro takovéto situace jsou nevhodnější spínací hodiny, které ve vámi nastavenou hodinu filtraci zapnou a následně i vypnou.

Nedaří se? Pozvěte si na pomoc odborníky!

A pokud se vám ani přes tato doporučení nedaří udržet vodu v bazénu čistou, bude zapotřebí, abyste si najali specializovanou firmu, která se čištěním bazénů zabývá.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE