NAVIGACE
Zelené střechy Hrubá stavba Stavba domu 

Zelené střechy

Historicky první zelené střechy vznikly ve starověku na blízkém východě. Tyto starodávné zatravněné terasy měly také vybudovaný svůj zavlažovací systém. V Evropě byl tento nápad rozšířen především ve Skandinávii a na Islandu. Kromě těchto oblastí můžeme zelené střechy najít i v Africe nebo v Severní Americe.

Realizace

K realizaci kromě samotné zeleně, potřebujeme několik druhů nezbytného materiálu. První vrstvu tvoří hydroizolační fólie. Ta zabraňuje pronikání vody. Měla by také bránit v prorůstání kořínků, ale pro tento účel je lepší aplikace další vrstvy. Tuto funkci většinou plní speciální plastové rohože. Dalším materiálem je drenážní vrstva. Ta zadržuje srážkovou vodu. Některé takovéto systémy fungují jako zásobníky vláhy pro suchá období. Drenážní vrstvu tvoří štěrk a štěrkopísek. Tyto materiály se však poslední dobou vyměňují za lehčí, aby střechu příliš nezatěžovaly. Nahrazují je například jíl, drcená láva nebo cihla. Předposlední složkou je filtrační vrstva, kterou může tvořit říční písek, rašelina nebo i skelná vata. Tato vrstva zabraňuje tomu, aby částečky substrátu neucpávaly drenážní vrstvu. Poslední složku tvoří vegetační substrát, který se aplikuje v tloušťce od 3 do 20ti cm. Záleží na nosnosti střechy a na tom, jaké rostliny na ní chceme. Nižší vrstva je potřeba pro mechy a trávy a vyšší například pro plazivé rostliny.

zelene-strechy-I

Zdroj: http://www.monarch-roofing.com | Zelená střecha

 

Druhy

Zelené střechy dělíme na dva typy – extenzivní a intenzivní. Extenzivní typ je vhodný pro střechy s maximální nosností 300kg.m-2. Tam se dají pěstovat rostliny, které se rozrůstají do plochy. Intenzivní typ se hodí pro střechy, které vydrží zátěž 1000kg.m-2. Sem je možné dát zeminu a zasazovat sem květiny keře nebo malé stromy.

Výhody

Jak už bylo psáno v úvodu článku, zelené střechy mají příznivý vliv na městské klima. Jsou schopny zachytit veškeré nečistoty a prach. Vegetace na střechách také zlepšuje její tepelně izolační vlastnosti, zmírňuje nával srážkové vody a prodlužuje životnost střechy. Skvěle funguje také jako izolace proti hluku.

Nevýhody

Jednou z nevýhod je samozřejmá nutnost údržby. Náročnost se liší podle druhu pěstovaných rostlin a velikosti plochy, na které rostou. Je třeba také zpevnit nosnou konstrukci.

Vegetace může být na většině druhů střech. Nevadí, pokud má vaše střecha mírný sklon, i na ní můžete pěstovat zeleň a využívat výhod, které zelená střecha poskytuje.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE