NAVIGACE
Zateplení domu Stavba domu Vnější úpravy 

Zateplení domu

Proč dům zateplit?

Úspora nákladů na vytápění

Jedenkrát investujete vyšší finanční částku do zateplení domu a po celou dobu jeho užívání již budete využívat snížené náklady za topení. Čím starší dům, tím dříve se vám tato investice vrátí a vyplatí. Starý dům bez zateplení spotřebuje 200kwh/m2 za rok, běžný dům kolem 115kwh/m2. Nízkoenergetický dům spotřebuje 50kwh/m2 a pasivní dům15kwh/m2. Z tohoto přehledu jasně vidíte, že kvalitně zateplit dům má smysl. U starého domu mohou vaše náklady, po zateplení, klesnout až o 80% i vzhledem k tomu, že budete mít kratší topnou sezónu, neboť zateplený dům déle udrží teplo a nepřinutí vás brzy zatopit.

Úspora nákladů na klimatizaci

Poslední roky jsou teploty vzduchu u nás v letních měsících stále vyšší a mnoho domácností si pořizuje klimatizaci. Mějte na paměti, že na ochlazení místnosti o 1°C je třeba 2,5 – 3x více energie, než na ohřátí téže místnosti o 1°C. Další velkou investicí je nákup rekuperační jednotky a její pravidelná údržba. Kvalitně tepelně izolovaný dům se v létě nepřehřívá, a tudíž investici do klimatizace nepotřebuje.

zatepleni-domu-I

Zdroj: http://www.sigma-builder.co.uk | Zateplení rodinného domu

 

Menší zdroj tepla

Důkladně zateplenému domu stačí zdroj tepla s nižším výkonem, což se příznivě projeví při jeho nákupu. Bude levnější. Bude-li mít váš dům nízkou energetickou náročnost, budete moci využít i alternativní zdroje vytápění. Na výběr jsou solární články, teplovzdušné vytápění nebo tepelná čerpadla.

Odstranění kondenzace vodních par na stěnách místností

Zateplení domu z vnějšku způsobí posunutí rosného bodu k vnější konstrukci a tím zamezení srážení páry v místnostech. Odpadá tak nepříjemný a nebezpečný vznik plísní na stěnách. Zateplení z vnitřní strany domu má opačný účinek, proto se nedoporučuje.

Optimalizace využití prostoru v místnostech

V zatepleném domě je povrchová teplota stěn vyšší a tak lze prostor využít dokonale. Není důvod odtahovat nábytek. Pohovky i křesla můžete postavit až ke stěně. Rovněž v technickém prostoru domu nepotřebujete mnoho místa na velký kotel, nepotřebujete velký sklad paliva a tento prostor pak můžete využít k jinému účelu.

Ochrana životního prostředí

Zvláště v dnešní přetechnizované době hraje velkou roli. Snížením energie k vytápění domu snížíte rovněž i emise skleníkových plynů a výskyt kyselých dešťů. Energie, která byla spotřebována na výrobu izolačního materiálu, se vyrovná během několika týdnů a pak již budete životní prostředí šetřit po celou dobu užívání svého domu. Další výhodou je, že zateplovací systémy jsou recyklovatelné.

Návratnost investice

Jednorázová investice do zateplení domu je výhodná a trvalá.  Výše její ceny závisí na velikosti zateplované plochy, původní kvalitě stavebního materiálu, z něhož je dům postaven a tudíž na množství použitého izolačního materiálu. Návratnost investice vzhledem k ušetřené energii k vytápění se pohybuje průměrně kolem 5 let, ale vzhledem k rostoucím cenám energie, to může být i kratší doba. Pokud spojíte zateplování s plánovanou opravou fasády, kterou byste stejně museli udělat, bude návratnost takové investice ještě kratší. Pak už budete pouze šetřit a užívat si kvalitní tepelnou pohodu za podstatně méně peněz než dříve a to přece stojí za to.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE