NAVIGACE
Vytápění pomocí rekuperace Stavba domu Vnitřní úpravy 

Vytápění pomocí rekuperace

Domy, které nebyly navrženy tak, aby svým majitelům šetřily peníze, se můžou jednoduše vybavit rekuperační jednotkou. Ta je k sehnání u mnoha různých výrobců. Není tudíž problém si tento přístroj sehnat přímo na míru svému domu.

Jak rekuperace probíhá

Rekuperace je proces, kdy je čerstvý vzduch přiváděný do domu ohříván vzduchem odváděným. Teplo tak nezůstane nevyužité a neunikne tak zbytečně ven. Dále si můžeme spočítat, na kolik procent byla rekuperace účinná. Jde o rozdíl teploty přiváděného vzduchu před procesem a po něm. Nulová účinnost znamená, že se přiváděný vzduch vůbec neohřál. Je to, jako byste veškeré teplo z místnosti vypustili bez užitku oknem. Stoprocentní účinnost znamená, že je přiváděný vzduch ohřátý na stejnou teplotu odváděného. Toho se ale prakticky nedá docílit. I tak je ale rekuperační proces velkou úsporou financí za vytápění.

vytapeni-pomoci-rekuperace-I

zdroj: www.ceskestavby.cz

Rekuperační jednotky

Účinnost rekuperačních jednotek se pohybuje od cca 30ti do 93%. Výkon nad 60% se považuje za dobrý, nad 80% za velmi dobrý. Závisí však na množství odváděného vzduchu, velikosti jednotky nebo vlhkosti.

Jak správně vybrat rekuperační jednotku

Rekuperační jednotky jsou vhodné do jakéhokoliv typu stavby. Jak veřejné (například školy, kina, obchody), tak i soukromé. Vyšší oblíbenost získávají díky své úspoře energie u majitelů rodinných domů. Využití nachází ale i v bytech. Dají se s nimi dokonce vyhřívat i bazény. Rekuperace zajišťuje hygienickou a účinnou výměnu vzduchu. Důležitým parametrem pro výběr je samozřejmě účinnost. Pro rodinný dům je vhodná jednotka s minimální účinností 75%. Investice do takovéto jednotky je zhruba stejná jako do nového vytápěcího systému. Rekuperace však nabízí i další výhodu. Tou je její funkce v teplých měsících. Pokud je v domě instalována klimatizace, ochlazuje přiváděný horký vzduch odváděným, který je ochlazen klimatizací. Proto nachází své využití jak v zimě, tak v létě.

Každý dům nebo byt má jiné nároky. Proto je dobré se před koupí poradit s odborníky, kteří vám pomohou vybrat rekuperační jednotku přímo na míru. Jiné jsou požadavky u zateplených staveb, jiné u nezateplených. Při zateplených stavbách je uvažování o této jednotce rozhodně na místě. Protože takováto stavba potřebuje dostatečně dobrou výměnu vzduchu. Zabraňuje se tak vzniku plísní, díky přebytku vlhkosti nebo hromadění oxidu uhličitého. Nejenže tak uspoříte spousty peněz, ale vytvoříte si i zdravé domácí prostředí.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE