NAVIGACE
Výhody a nevýhody dřevostaveb Stavba domu Začínáme stavět 

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Důvodem nedůvěry k dřevostavbám, jako k domům, které je možné obývat po celý rok, jsou mnohé obavy, které bývají často naprosto zbytečné. Stejně jako domy z jiných materiálů, i dřevostavby musejí plnit přísné normy, aby neohrožovaly zdraví a životy svých obyvatel. Proto je dobré si tyto stavby více přiblížit, abychom se zbavily zbytečných obav a předsudků.

Výhody – jak ekonomické, tak i ekologické

Krátká doba realizace

Jednou z mnoha výhod, díky které jsou dřevostavby tak oblíbené je krátká realizace jejich výstavby. Většina lidí je dosti nedočkavá a chce se do svého nového domu nastěhovat v co nejkratší možné době. Dřevostavby jsou sestavovány z prefabrikovaných dílů. Díky této skutečnosti je možné stavět ve kterémkoliv ročním období. Hrubou stavbu máte hotovou za dva až tři dny. Zbytek trvá maximálně pět měsíců.

Možnost výstavby úsporného domu

Dřevo vykazuje nízkou propustnost tepla, a proto se hodí i pro výstavbu úsporného domu. Ty mají dané přísné podmínky, jak pro výstavbu, tak i pro provoz a dřevo je schopno všechny tyto podmínky splnit na maximum. Použití správných izolačních materiálů (většinou to bývá minerální vlna) zajistí úsporný provoz. Materiál musí být také prodyšný, aby se zamezila možnost vzniku plísní. Úsporné domy jsou oblíbenější tím spíše, že nepotřebují klasický vytápěcí systém. Jsou schopné získávat tepelnou energii z okolního prostředí (domácích spotřebičů, slunce, obyvatel domu a podobně).

Větší užitný prostor

Jelikož je v případě dřevostaveb zapotřebí menší tloušťka nosných stěn, než je tomu u staveb cihlových, získáváte tak o několik m2 užitného prostoru navíc. Záleží však na tom, k jakému účelu je stavba určena a kolik má podlaží. Víme, že dřevostavby se využívají nejen jako rodinná obydlí, ale také jako administrativní budovy, školy atd.). V případě rodinných domů není zapotřebí nějaké závratné tloušťky stěn.

Nízké akumulační schopnosti

Dá se říct, že hned po spuštění vytápěcího systému se dům vyhřeje na optimální teplotu. A také dlouho trvá, než po vypnutí topení vychladne.

Možnost menších úprav po zhotovení stavby

Pokud byste po dokončení výstavby chtěli cokoli menšího předělat (přemístit příčku), je možné to v případě dřevostaveb udělat i bez bourání a prachu.

Nevýhody – dřevo hoří a postupem času ztrácí na kvalitě

Hořlavost

Nejčastější obavou je to, že dřevostavba po požáru lehne popelem. Stejně jako cihlové domy, i dřevostavby musejí plnit přísné normy. V případě dřeva se musí na protipožární bezpečnost brát větší zřetel. Dřevo sice hoří, ale zuhelnatělá vrstva, která se poté vytvoří, zabraňuje prostupu požáru dál. Buď ho zpomalí anebo úplně zastaví.  A to je jeden z důležitých bezpečnostních prvků. Všechny dřevostavby jsou navrženy tak, aby byly schopny případnému požáru odolat.

Nízká životnost materiálu

I dřevo, jako každý jiný materiál, má své specifické vlastnosti. Obavy vznikají hlavně z toho, že si dřevo časem Takzvaně „sedá“. Mění tvar a tím tak dochází ke znehodnocení budovy. Díky prefabrikovaným dílům smontovaným k sobě vzniká tuhá konstrukce, která tento jev výrazně zpomaluje a prodlužuje tak životnost stavby.

Špatná zvuková izolace

Jednou z nepříjemných nevýhod je to, že dřevo je špatným zvukovým izolantem. Může vám pomoci odborník, který se s vámi bude snažit tento problém co nejefektivněji vyřešit.

vyhody-a-nevyhody-drevostavby-I

Zdroj: http://www.viahouse.com | Interiér dřevostavby

Vlhkost, houby a jiné organismy

Houby, brouci či plíseň mohou napadat pouze nekvalitní dřevo. Daří se jim hlavně tam, kde je vlhké a není zbaveno kůry. Dnešní dřevostavby se staví z vysušených prefabrikovaných kusů, zbavených kůry a ošetřených proti škůdcům.  Tyto dřevěné díly plísně, houby ani brouky již nepřitáhnou.
Jelikož jsou dřevostavby tolik specifické a vyžadují preciznost, zejména kvůli bezpečnosti, není doporučováno se pouštět do stavby svépomocí. Jakákoli závažná chyba vám může pokazit pohodlí rodinného bydlení.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE