NAVIGACE
Stavíme dům svépomocí – pozemek, povolení, financování Stavba domu Začínáme stavět 

Stavíme dům svépomocí – pozemek, povolení, financování

Návrh vašeho budoucího rodinného domu si můžete nechat vypracovat od architekta. Výhodou je, že vám připraví návrh na míru, přesně podle vašich požadavků. A jako lidem, kteří si dům budou chtít svůj dům postavit sami, vám návrh přizpůsobí. Další možností je prolistovat katalogy různých firem nebo se po vysněném domě podívat na internetu. Najdete tu mnoho různých projektů vhodných právě pro stavbu svépomocí. Při nákupu hotových projektů na stavbu ekonomického domu dávejte pozor na podvodníky, kteří nemají potřebné znalosti a prodávají plány nedokonalé a technicky nezpůsobilé. Nakupujte raději u kvalifikovaných a dostatečně renomovaných firem.

Pozemek

Jedním z nejdůležitějších úkolů na začátku stavebního projektu je výběr vhodného pozemku. Špatný výběr vám dokáže zásadně zkomplikovat stavbu i život v domě. O výběru pozemku pro stavbu vašeho rodinného domu vám poradí článek s názvem Výběr pozemku pro stavbu domu, který najdete na tomto webu.

stavime-dum-svepomoci-pozemek-povoleni-financovani-I

Zdroj: Stavba-domu.cz | Rodinný dům

Povolení a ohlášení

U všech budov s obytnými prostory je potřeba ohlášení na stavebním úřadě. Pro stavbu domu s velikostí do 150 m2, jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími není potřeba stavebního povolení. U rodinných domů, přesahujících kritéria budov pro ohlášení je kromě stavebního povolení potřeba i jejich provedení stavební firmou. S tímto se u stavby svépomocí nepočítá. K tomu, abyste stavbu mohli bez problémů ohlásit stavebnímu úřadu, potřebujete řadu dokladů:

  • v případě stavby svépomocí je nutný doklad o odborné způsobilosti stavebníka
  • doklad o vlastnictví pozemku
  • plná moc v případě zástupce stavebníka
  • jména a adresy vlastníků sousedících staveb
  • doklad o tom, že stavebník informoval vlastníky sousedících pozemků a staveb
  • doklad o kvalifikaci stavebního dozoru
  • projektová dokumentace
  • územní souhlas (pokud se stavební záměr nachází na zastavitelném území nebo zastavěné ploše)
  • závazná stanoviska dotčených orgány (např. památkový úřad)
  • závazná stanoviska vlastníků dopravní a technické infrastruktury (vodovod, elektrická síť a podobně)

Financování

Ne každá rodina má k dispozici peníze na zaplacení celé stavby. Na finančním trhu máte proto různé druhy úvěrů nebo spoření, které vám pomohou usnadnit cestu k vlastnímu rodinnému domu.  Buď si můžete vzít takzvanou „účelovou hypotéku“ – to znamená, že peníze z tohoto úvěru jsou určeny právě pro tento projekt. Banka vám dnes již půjčí částku, která sahá až do výše ceny nemovitosti. Minimum je 100 000Kč. Její splatnost je od 1 roku do 40 let. Výhodou je mít už nějakou dobu vyřízené stavební spoření. Jeho výhodou je, úročení vkladu, státní podpora a i to, že nikomu nic nedlužíte.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE