NAVIGACE
Správné odvětrávání koupelen a toalet Interiér Koupelny 

Správné odvětrávání koupelen a toalet

To, proč se musí větrat na toaletě, je jistě každému jasné. V koupelně je však také důležitá pravidelná výměna vzduchu. Jedná se totiž o místnost se zvýšenou vlhkostí. Při nedostatečném větrání tak vzniká prostředí vhodné pro tvorbu plísní. Vdechování spor škodí astmatikům a alergikům a může zapříčinit i vznik nádorových onemocnění. Na vině však není jen nepřítomnost oken. Další příčinou může být také neprodyšné těsnění, kterým se vyznačují moderní okna. Nemusíte se však obávat, že každý „neprodyšný“ dům je dokonalým místem pro vznik nadměrné vlhkosti. V případě nízkoenergetických domů se na tuto skutečnost myslí již na začátku. Proto je navržen tak, aby k těmto komplikacím nedocházelo.

Co může pomoci

V nízkoenergetických domech je to zejména řízené větrání, které zajišťuje dostatečnou výměnu vzduchu. Existují však i další pomocníci. Pro účinné odvětrávání vaší koupelny a toalety si můžete pořídit také ventilátor. Ty se zpravidla dají rozdělit na tři typy od těch nejjednodušších až po ventilátory, které mohou nabídnout pár dalších funkcí navíc. Je lepší si za ventilátor trochu připlatit, ať získáte přístroj, se kterým budete spokojeni. V mnoha obchodech můžete narazit na ventilátory, které mají sice velice přijatelnou cenu, ale jejich účinnost je minimální.

spravne-odvetravani-koupelen-a-toalet-I

Zdroj: Stavba-domu.cz | Koupelna

Typy ventilátorů

Prvním nejjednodušším typem je ventilátor s ručním ovládáním, který prostě zapnete a vypnete, kdy se vám to bude hodit. Dalším typem je ventilátor, u kterého si můžete nastavit dobu zapnutí a vypnutí. Asi tím nejlepším typem je ventilátor s hygrostatem. Stačí nastavit maximální požadovanou vlhkost, která nesmí být překročena. Při překročení tohoto limitu je ventilátorhygrostatem okamžitě uveden do provozu. Dále se tyto přístroje dají rozdělit podle svého umístění na nástěnné, stropní a potrubní.

Přínosy

Kvalitní odvětrání znamená odvod odkysličeného vzduchu a nadbytečné vlhkosti a přívod čerstvého okysličeného vzduchu ve stejném množství. Díky tomu se tak vytvoří zdravé a příjemné prostředí, kde se nehromadí škodliviny ani se netvoří plísně. Váš dům se tak stane ideálním místem pro rodinný život.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE