NAVIGACE
Sanace vlhkého zdiva Stavba domu Údržba domu 

Sanace vlhkého zdiva

Příčiny a problémy

Vlhkost zdiva mohou způsobovat jak vlivy vnějšího prostředí (například déšť či sníh), tak i vlivy prostředí uvnitř.  V domech často dochází ke kondenzaci páry a tak se vlhkost dostává dovnitř zdiva. Jednou z příčin může být i vlhkost ze zeminy pronikající zespoda. Častým problémem, kvůli kterému je třeba provést sanaci, bývají vlhké sklepy. Vinu na tom má vlhké podloží. I poškození vodovodního potrubí či kanalizace může mít za následek vlhké zdivo. Na vině mohou být i živelné katastrofy, jako jsou povodně nebo i požár, který se pochopitelně hasí velkým množstvím vody.
Kvůli vlhkosti tak zdivo ztrácí na pevnosti a zkracuje se jeho životnost. Navíc se tak snižuje hodnota celé budovy. Kromě toho všeho, z toho plynou i různá zdravotní rizika. Ve vlhkých stěnách se daří mikroorganismům, které se zde úspěšně množí. Vznikají tak plísně. Lidé žijící v takto napadených domech pak trpí například alergií nebo astmatem. Proto by se měl problém s vlhkými zdmi řešit co nejdříve. Ve vodě rozpuštěné soli navíc vytvářejí na stěnách nevzhledné mapy.

sanace-vlhkeho-zdiva-I

Zdroj: http://www.wisepropertycare.com | Vlhké zdi s plísní

Metody sanace

Ty můžeme rozdělit na přímé a nepřímé. Přímé metody jsou preventivní a zabezpečují, že se vlhkost do zdiva nemůže dostat. Nepřímé metody odstraňují zdroj ještě před výstavbou. Většinou se obě kombinují dohromady. Nejdříve se odstraňují příčiny, poté se započne vysoušení zdiva. Dobře zpracované informace o různých metodách najdete také na webu sanace vlhkého zdiva.

Sanační omítkové systémy

Jedním ze způsobů jak ochránit stěny před prostupem vlhkosti je přidání speciální našlehané omítky, která je nanášena přímo na vlhkou zeď. Našleháním se vytvoří póry, které odvádějí vlhkost ze stěn ve formě páry. Díky nim navíc na povrch nepronikají soli, které vytvářejí ony nevzhledné mapy. Před ošetřením je třeba odstranit původní omítku. Stěny se poté nesmějí natírat akrylovými nebo latexovými barvami. Ty by mohly póry ucpat a zabránit tak odvodu vlhkosti.

Energetická sanace

Dále je možné použít sanační tepelné izolační omítky, které rovněž můžeme aplikovat přímo na vlhkou zeď. Kromě tepelně izolačních schopností je výhodou také časová nenáročnost tohoto ošetření.

Injektáž zdiva

Injektáží se rozumí navrtávání otvorů ve zdivu a jejich vyplněním materiály, které jsou schopny zabránit průniku vlhkosti.
Hydrofobizační injektáže – ve zdivu se vytvoří speciální bariéra, která odpuzuje vodu
Gelové injektáže – v otvorech ve zdi se nachází speciální gel, který po styku s vlhkostí nabobtnává a zabraňuje tak jejímu vniku; při vysoušení se zase smršťuje (tento jev se odborně nazývá reverzibilita)

Plošné hydroizolace

Plošně můžeme chránit silikátovou hydroizolací, která je vhodná i pod obklady. Pro zvýšení ochrany se používají asfaltové hydroizolační stěrky. Mezi jejich přední výhody patří absence škodlivých látek a spojů, což je zvýhodňuje oproti lepence.

Odvlhčování místností

Odvlhčovače fungují tak, že nasávají  ventilátorem přes výparník chladicího systému vlhký vzduch v místnosti. Lze je používat jednak pro domácí i průmyslové využití. Velké průmyslové odvlhčovače lze používat především pro vysoušení zdiva u starších domů nebo u novostaveb. Menší domácí odvlhčovače můžeme využít v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny, bazény nebo zimní zahrady.
Lepší než řešení následků, je však lepší prevence a udržovat dům tak, aby vlhkost neměla šanci do něj proniknout. V případě, že je váš rodinný dům již „postižen“, řešte tento problém hned, abyste zabránili jeho postupnému znehodnocování a také si chránili své zdraví.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE