NAVIGACE
Projekty rodinných domů – typový nebo individuální? Stavba domu Začínáme stavět 

Projekty rodinných domů – typový nebo individuální?

Když rychlost rozhoduje

Typový projekt má oproti individuálnímu jednu velkou výhodu, a to rychlost zpracování. Typové projekty jsou totiž okamžitě k dispozici, takže si necháte připravit pouze jeho zasazení do konkrétního pozemku a můžete začít stavět. U individuálního projektu je proces samozřejmě zdlouhavější, protože ho projektant po konzultaci s Vámi začne připravovat od samého začátku. Jestliže Vás tedy z nějakého důvodu tlačí čas, pak je rozhodně lepší zvolit projekt typový, ve kterém si případně můžete nechat udělat nějaké drobné úpravy.

Která varianta je levnější?

Co se týká ceny, není odpověď na otázku, jestli se vyplatí individuální či typový projekt, zdaleka tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Samotné pořízení projektu je samozřejmě levnější u domu typového. Na druhou stranu ale při zpracování individuálního projektu může architekt či projektant vzít v úvahu přesný tvar i terén pozemku, stejně jako potřeby a představy Vaší rodiny. Dispozice domu pak přesně uzpůsobí všem podmínkám, v domě nebudou nevyužité prostory a samotná realizace stavby se tak může ve výsledku zlevnit.

projekty-rodinnych-domu-typovy-nebo-individualni-I

Zdroj: www.ekonomicke-stavby.cz | Rodinný dům Galileo 10 – půdorys 1NP

Bude vše podle mých představ?

Typový projekt připravuje projektant či architekt dopředu, jedná se tedy o univerzální projekty, které jsou obecně použitelné pro širší skupinu lidí. Pokud tedy chcete stavět dům standardní velikosti se standardním uspořádáním pro 4-5 člennou rodinu, je pravděpodobné, že si mezi typovými projekty vyberete takový, který Vám bude vyhovovat. Jestliže ale máte specifické nároky a požadavky, nebo složitější tvar či terén pozemku, pak je rozhodně lepší nechat si udělat projekt „na míru“. Architekt si nejprve prostuduje dispozice Vašeho pozemku a poté s Vámi bude diskutovat o tom, jaké máte o domě představy, jaké máte prostorové nároky, jaká jsou Vaše finanční možnosti, jaké materiály upřednostňujete, atd.

Typové domy v mnoha variantách

Společnost Ekonomické stavby nabízí několik typových domů, které jsou navíc k dispozici v různých variantách. Jedná se o přízemní bungalovy i patrové domy, ale také domy dvougenerační či rostoucí.  Na internetu si je můžete prohlédnout včetně vizualizací, případně si můžete nechat zaslat tištěný katalog.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE