NAVIGACE
Postavit nový dům nebo koupit a zrekonstruovat starší dům? Stavba domu Začínáme stavět 

Postavit nový dům nebo koupit a zrekonstruovat starší dům?

Developerský projekt

Jednou z variant pořízení vlastního bydlení je koupě již vyprojektovaného a většinou i rozestavěného typového domu od developerské společnosti.  Výhodou této varianty je to, že jste ušetřeni od celé řady starostí, jako je shánění projektanta, trávení času nad projektováním vlastního bydlení, vyřizování stavebního povolení a další nutné administrativy se stavbou spojenou. Developerské společnosti poskytují kromě stavebních služeb i služby finanční, takže vám mohou pomoci zajistit i financování vašeho nového bydlení.  Po kolaudaci, která je samozřejmě také v popisu práce developera, se můžete nastěhovat do vlastního nového bydlení. Za hlavní nevýhodu developerských projektů patří asi to, že domy jsou již naprojektovány a vy si pouze rezervujete nebo rovnou kupujete určitou část výstavby. V tomto případě nemáte žádnou možnost zasahovat do změny podoby domu nebo dispozičního uspořádání. Stejně tak nemáte téměř žádné možnosti kontrolovat si kvalitu výstavby. U některých malých developerských společností se také můžete setkat se zásadními chybami ve vypořádání vlastnictví, které mnohdy hraničí s podvodem, ekonomické stavby pak vyjdou mnohem dráž, když budete muset dokupovat pozemek apod.

Stavba rodinného domu na klíč

Dalším způsobem jak přijít k vlastnímu rodinnému domu je výstavba stavební firmou na klíč. Tento způsob řešení je stejně pohodlný, jako je developerský projekt výše.  V tomto případě však máte možnost ovlivnit, jak bude váš dům vypadat, jak chcete, aby byl uvnitř uspořádán, i si kontrolovat kvalitu stavby. Můžete si zaplatit i vlastní nezávislý dozor. Co se projektu týká, můžete zvolit buď projekt typový, nebo projekt individuální. Rozdíl těchto variant spočívá nejen v době nutné pro přípravu projektu, v ceně, ale i v tom, jak bude váš rodinný dům ve finále vypadat. Chcete-li totiž projekt typový, volíte z již předem připravených variant rodinných domů. U projektů individuálních si můžete vymyslet dům vlastní a projektant vám na něj vytvoří stavební projekt. Cena výstavby na klíč vyjde dráze než v případě, že byste si postavili dům svépomocí. Na druhou stranu jste však ušetření všech stavebních starostí. Za ty platíte stavební firmu. Největším úskalím této varianty je především to, jak vybrat nejvhodnější a nejkvalitnější stavební firmu v okolí. Nejlepší cestou, jak si vybrat tu správnou,  je dát na doporučení svých přátel.

postavit-novy-dum-nebo-koupit-a-zrekonstruovat-starsi-dum-I

Zdroj: http://www.panoramio.com | Rekonstrukce staršího rodinného domu

Stavba rodinného domu svépomocí

Třetí variantou pořízení vlastního bydlení  je stavba rodinného domu vlastními silami. Tato varianta je samozřejmě nejlevnější z výše zmiňovaných, pro vás však také nejpracnější. Vše od financování, vyřizování stavebního povolení, plánování stavby, nákupu materiálu, stavby samotné, kolaudace, atd. si budete muset vyřídit sami. Jedná se nejen o velmi časově, ale především i velmi fyzicky náročnou záležitost. Stavba domu svépomocí trvá většinou mnohem déle než stavba domu na klíč. Dokážete si představit to, že po práci nastoupíte na stavbu a do večera budete stavět svůj rodinný dům? Stejně tak každý víkend a veškerý váš volný čas musíte věnovat výstavbě. Pokud však máte dostatek organizačních schopností, nemusíte si vše stavět sami, ale můžete si najmout jednotlivé stavební party a jejich práci jen řídit.

Rekonstrukce staršího rodinného domu

Poslední možností, jak bydlet ve svém vlastním rodinném domě je koupě staršího domu, který si budete muset následně upravit.  Tato varianta se zdá finančně nejvýhodnější. Avšak pozor, ne vždy tomu tak je. Výhodou této varianty je především to, že starší dům již stojí na pozemku, který musíte v případě novostavby pořídit zvlášť.  Plusem je i to, že starší dům již stojí v místě s velmi dobrou infrastrukturou, což u některých novostaveb postavených na zelené louce být nemusí.  Dalším kladem rekonstrukce je to, že pokud nemáte k dispozici velký finanční obnos, můžete se do staršího domu nastěhovat a upravovat ho postupně dle vašich možností. Nic vás v podstatě nenutí k tomu, narychlo postavit, abyste měli kde bydlet. Při rekonstrukci děláte vše tak, jak je možné.  Bydlet totiž máte kde. Nevýhodou rekonstrukce staršího domu oproti novostavbě může být jednak to, že je z počátku poměrně těžké určit rozsah prací, které budou nutné, stejně tak určit, na kolik daná rekonstrukce vyjde. Financování rekonstrukce může být mnohem složitější než financování nové výstavby. Banky bývají v případě rekonstrukce s uvolňováním financí opatrnější, než tomu bývá u novostavby. Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci, radíme vám přizvat si k posouzení stavu kupované nemovitosti odborníka, který vám řekne, zda je ještě možné dům jednoduše a ne příliš nákladně zrekonstruovat nebo zda je dům v tak špatném stavu, že jediným řešením bude demolice a následná stavba domu nového.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE