NAVIGACE
Nízkoenergetický nebo pasivní dům? Stavba domu Začínáme stavět 

Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Nízkoenergetický dům je takový rodinný dům, který se vyznačuje velmi nízkou spotřebou energie na vytápění. V porovnání s běžnými domy bývá jeho spotřeba poloviční, někdy může úspora za vytápění dosáhnout až 75%. Pasivní domy mívají spotřebu energie na vytápění ještě menší a u nulových domů se tato hodnota, jak již název napovídá, blíží k nule. No a naopak plusové domy dokážou (například s pomocí fotovoltaiky) vyrobit více energie, než spotřebují.

Kategorie domu se určuje podle toho, kolik tepla ročně spotřebuje:

–         nízkoenergetický dům: 20–50 kWh/m²

–         pasivní dům: 5–20 kWh/m²

–         nulový dům: 0–5 kWh/m²

–         plusový dům: vyrobí více energie, než sám spotřebuje

nizkoenergeticky-nebo-pasivni-dum-I

Zdroj: www.stavba-domu.cz | Nízkoenergetickýdům

Vyplatí se nízkoenergetický dům?

Pořizovací cena nízkoenergetických domů bývá obvykle vyšší, než cena domů běžných. Při jeho stavbě jsou totiž použity materiály s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi a také kvalitnější technologie. Nicméně, tato investice se vám díky neustále se zvyšujícím cenám energií vrátí již za několik let provozu domu. Obvykle se uvádí 10-15 let.

Parametry, které ovlivňují spotřebu energie potřebné pro vytápění:

–         tvar domu

–         lokalizace pozemku

–         umístění domu na pozemku

–         materiály použité při stavbě domu

–         kvalita zateplení

–         použité technologie (vytápění, větrání, atd.)

Energetickou náročnost svého rodinného domu tedy můžete ovlivnit už vhodným výběrem pozemku a typu domu – čím méně členitý, tím lepší.

Stavba nízkoenergetického domu

Pokud se rozhodnete pro stavbu nízkoenergetického domu, věnujte pozornost výběru stavební firmy. Mělo by se jednat o firmu, která má s takovýmto typem stavby zkušenosti. Zároveň je důležité, aby i projekt připravoval někdo, kdo má zkušenosti s nízkoenergetickými domy. Důležité je totiž vybrat taková řešení, jejichž pořizovací cena nepřesáhne jejich návratnost. Jedině tak se vám vaše investované peníze vrátí v podobě financí ušetřených za vytápění a celkový provoz vašeho rodinného domu.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE