NAVIGACE
Kompostování na zahradě Rok na zahradě Zahrada 

Kompostování na zahradě

Koupený versus vyrobený kompostér?

Kompostovat můžete kdekoliv a jakkoliv. Záleží jen na vás, jaký kompostér si na zahradu pořídíte. Na výběr máte z celé řady plastových kompostérů, pořídit si můžete samozřejmě i dřevěný. Stačí zajít do zahradnických potřeb a vybrat si takový, který se objemově a vzhledově bude hodit do vaší zahrady. Pokud nechcete do kompostéru investovat, vyrobte si vlastní. Použít můžete zbylé dřevo nebo staré palety, kompostovat však můžete i volně v koutě na hromadě.

Co kompostovat a co nikoliv?

Kompostování se dostává poměrně rychle do módy. Většina zahrad takto zpracovává posekanou trávu, plevel ze zahrady, větve z ostříhaných jehličnatých i listnatých stromků a keřů, opadané listí nebo dokonce zbytky ovoce a zeleniny z vaší domácnosti a zahrady. Do kompostéru je možné dávat i zbytky od kávy a čaje, skořápky z vajíček nebo ořechů, piliny, hobliny, dřevěný popel, atd. Pozor však, ne vše se do kompostéru hodí. Vyhnout byste se měli především rostlinám, které jsou napadené chorobami a vykvetlým plevelům. V zásadě však platí, že do kompostu lze použít v podstatě cokoliv zeleného (rostlinného), co na své zahradě a ve své domácnosti najdete.

Jak vybrat vhodný kompostér?

Při výběru kompostéru přemýšlejte především o tom, zda chcete kompostovat celoročně nebo jen v sezóně, kdy aktivně pracujete na zahradě. Pokud ano, zvolte raději zateplený kompostér nebo takový, který můžete umístit do vnitřních prostor domu. Pokud chcete kompostér zabezpečit proti domácím mazlíčkům nebo proti nežádoucím hlodavcům, je zapotřebí pořídit si nějaký uzavřený kompostér.  Při výběru také berte ohled na množství bioodpadu, který chcete zpracovat. Dalším kritériem pak bude samozřejmě i to, kam chcete kompostér umístit, zda dovnitř do domu nebo ven na zahradu.

kompostovani-na-zahrade-I

Zdroj: www.primrose.co.uk | Dřevěný kompostér domácí výroby

Jak správně kompostovat?

Na dno kompostu by měly přijít větvičky, hobliny, dřevnaté stonky květin, atd. Základem kompostu by tedy měl být hrubší a vzdušný materiál, který umožní kompost provzdušnit a zároveň zajistí odtok přebytečné vody. Následně byste do kompostu měli míchat suchý bioodpad s mokrým, těžký s lehkým a hnědé části se zelenými. Pokud chcete urychlit tlení v kompostéru, můžete přidat již zralý kompost nebo kravský hnůj. Pokud do kompostu přidáte i zeminu, vytvoříte si velice kvalitní půdu. Při zrání kompostu dochází k jeho zahřívání a „sedání“. Doporučujeme kompost pravidelně přehazovat, aby docházelo k rovnoměrnému tlení. Kvalitní vyzrálý kompost vznikne zhruba za půl roku až rok, čerstvý kompost pak od čtvrt do půl roku od založení kompostu.

Jak následně kompost využít?

Kompost pak můžete využít v podstatě kdekoliv na své zahradě. Nejčastější využití najdete při zúrodňování půdy, hodí se ke všem rostlinám, ovocným stromkům, do trávníku, ale i do půdy pro pěstování zeleniny. Kompost můžete použít také do truhlíků pro kvetoucí rostliny.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE