NAVIGACE
Je mobilní dům alternativou klasického rodinného domu? Stavba domu Začínáme stavět 

Je mobilní dům alternativou klasického rodinného domu?

Výhody mobilního bydlení

Mezi hlavní výhody mobilních domů patří především to, že je lze postavit ve velmi krátké době a za velmi příznivé ceny. Mobilheimy lze navíc kdykoliv kamkoliv přemístit. Nejsou totiž pevně spojeny se základovou deskou, jako tomu bývá u klasické stavby. Mobilheim má ocelový podvozek s kolečky, výsuvné podpěry a odnímatelné závěsné zařízení za automobil. Nechá se tak poměrně snadno přemístit za osobním automobilem nebo na kamionu.

Jaké je bydlení v mobilheimu?

Jedná se o způsob bydlení, který  se v současné době blíží ke komfortnímu bydlení v klasickém rodinném domě. Mobilní domy mají nižší náklady na bydlení, než je tomu u běžných rodinných domů postavených svépomocí nebo na klíč. Jednou z velkých výhod je i to, že mobilní dům nepotřebuje žádnou základovou desku a tudíž není zapotřebí při jeho umisťování ani stavebního povolení. Díky tomu je celá „stavba“ levnější a podstatně rychlejší. Z mobilních domů se neplatí navíc žádné daně. Pojištění takovýchto domů vyjde také mnohem levněji než pojištění klasického zděného domu. Mobilheimy jsou vhodné pro ubytování všech věkových skupin, tedy od mladých párů, rodin s děti, až po seniory. Lze je využít nejen ke klasickému celoročnímu bydlení, ale i jako chaty či chalupy. Co se vybavení mobilních domů týká, je většinou obdobné jako u běžného rodinného bydlení, tzn. je v něm kuchyně, obývák, koupelna, toaleta, atd.

je mobilni-dum-alternativou-klasickeho-rodinneho-domu-I

Zdroj: www.northlanderindustries.com | Mobilní dům

Mobilní domy jsou také často využívány v různých rekreačních kempech pro ubytování široké veřejnosti. Životnost mobilheimu je velmi rozdílná. Výrobci uvádějí od 30-100 let. Stejně tak, jako si můžete nechat postavit nový rodinný dům či pořídit starší dům a zrekonstruovat ho, máte možnost zakoupit nový nebo starší mobilní dům. Ceny u menších starších mobilních domů se mohou pohybovat kolem 100-200 tisíc korun, u nových pak kolem půl milionu. Nový větší mobilheim pak vyjde do milionu korun, luxusnější pak kolem milionu a půl. Cena a kvalita mobilního domu závisí především na jednotlivých výrobcích.

Nevýhody mobilních domů

Za nevýhodu mobilních domů můžeme považovat jeho obdélníkový tvar a rozměry. Délka mobilního domu bývá obvykle od 6 do 15 metrů, šířka kolem 2,5 až 4 metrů. Výška stropu je přes 2 metry. Tvarově mají mobilní domy oproti klasickým domům značnou nevýhodu. Další nevýhodou je to, nejsou pevně umístěny na základové desce, což může znamenat problémy například při povodních. U mobilních domů musíte stejně jako u každé jiné stavby určené k bydlení žádat o možnost připojení na inženýrské sítě.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE