NAVIGACE
Jak na orosená okna Stavba domu Vnitřní úpravy 

Jak na orosená okna

Příčinou je nadměrná pokojová vlhkost

Vlhkost v místnosti do jisté míry prospívá, ale pokud je jí přespříliš, dokáže nadělat paseku. Přebytečná vlhkost má tendenci kondenzovat a vysrážet se na chladných plochách, kterými jsou nejčastěji okna. Určitě jste si všimli, že v létě tyto problémy nepřicházejí.

S trendem plastových oken se stává tento jev stále častější. Na vině nejsou plastová okna jako taková, ale jejich těsnicí schopnost. Staré rámy byly v tomto ohledu nedokonalé, ale zároveň umožňovaly neustálou cirkulaci vzduchu v místnosti a tím likvidaci vlhkosti. Ta dnes nemá kudy odejít a projevuje se v podobě rosení oken a plísni na stěnách.

Nejčastěji trpí okna v kuchyni, ložnici nebo v koupelně.

Pozor na novostavby a rekonstrukce!

Stavíte-li nový dům nebo rekonstruujete, myslete na tento problém již od počátku. Nejčastější chybou je stavbu co nejrychleji osadit okny, aby se mohlo pokračovat s pracemi uvnitř. Stavba potřebuje dostatek času na dokonalé vyschnutí, jinak se problémů s vlhkostí roky nezbavíte.

Myslete na pozici oken. Nejlepší je jejich umístění do výklenku, kdy jsou alespoň částečně chráněna od okolního prostředí.

Dbejte také na dokonalé zateplení fasády. Chladné stěny vlhkost přitahují a plíseň je na světě.

 

jak-na-orosena-okna-I

Zdroj: www.isotra.cz | Jak na orosená okn

Konec boje s větrnými mlýny

Jako nejúčinnější řešení se nabízí dostatečné větrání. Větrejte krátce, ale zato pořádně, aby se vzduch v místnosti vyměnil. Také dbejte na konstantní vytápění.

Nezapomínejte používat ventilátory v koupelně a digestoř při vaření v kuchyni.

Vysokou vlhkost vzduch způsobuje i obyčejné sušení prádla v místnosti a mnoho pokojových rostlin.

Vyvarujte se neprodyšných laminátových podlah a letexových nátěrů na stěnách. Podlahy i stěny potřebují dýchat!

Perfektním řešením problému jsou venkovní rolety  a žaluzie, které brání přímému styku oken s okolním prostředím. Při jejich stažení vytvoříte vzduchovou kapsu, která udržuje okenní tabule v teple a tím se zabrání kondenzaci par.

Na druhou stranu zacházejte opatrně s interiérovými žaluziemi. Pravidelně je roztahujte, aby mezi žaluzií a okenní tabulí mohl dostatečně cirkulovat vzduch a zabránilo se tak rosení oken a případné plísni ze zvýšené vlhkosti.

Nyní již víte jak na to a konečně si můžete užít noc bez protivných vodopádů a domácnosti bez plísně.

 

PR článek, 28.3.2013, www.isotra.cz

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE