NAVIGACE
I koupelnové baterie mohou být úsporné Interiér Koupelny 

I koupelnové baterie mohou být úsporné

Rozdělení koupelnových baterií

Baterie se rozdělují na několik druhů podle usmístění a typu.

Rozdělení podle umístění:

  • nástěnné (umístěné na obkladu)
  • stojánkové (umístění například přímo na umyvadle nebo na vaně)
  • podomítkové (umístěné za obkladem)

Poslední zmíněný druh baterií se vyznačuje svou nízkou pořizovací cenou. Instalace v neodborných rukách se však nemusí vyplatit. Při nákupu této baterie musíte přesně znát tloušku zdi a dle toho vybírat i hloubku baterie. A to ne každý umí.

Rozdělení podle typu:

  • vanové
  • sprchové
  • bidetové
  • umyvadlové

i-koupelny-baterie-mohou-byt-usporne-I

Zdroj: www.iroonie.com | Koupelnová baterie

Baterie můžeme rozdělit také na:

  • kohoutkové
  • pákové

V případě kohoutkových baterií se rychle opotřebvává jejich těsnění. Dochází tak ke zbytečnému odkapávání vody, což je v dnešní době neúsporné. Pákové baterie nabízejí bezproblémové používání a také snadnou údržbu. Mají v sobě keramické těsnění sestávající se ze dvou překrývajících se destiček. Díky nim se dá měnit teplota i množství vody. Celému tomuto systému, který je srdcem každé takové baterie, se říká kartuš.

Kartuše

Kvatlitní kartuš poznáte podle použité keramiky a tloušky destiček. Na trhu najdete i méně kvalitní tenké destičky nebo takové, které se dokonce vyrábějí jen z plastu. Tyto mají někdy tendenci korodovat. Nejsou také schopny dlouho vydržet tlak vody a mohou se zlomit. Kvalitní kartuše mají většinou pětiletou záruku.

Armatury

Jedná se o výstupy rozvodů ze zdi se stejnou roztečí jako baterie (rozteč je vzdálenost trubek k rozvodu teplé a studené vody). Vybírejte takové, aby byly shodné, a vy jste tak nemuseli v koupelně nic měnit.

Úspora vody a energie

Některé typy baterií vám pomohou snížit množství spotřebované vody. A nejen to. Díky šikovné regulaci teploty můžete nemálo ušetřit také za ohřev.
Omezovač průtoku – je jedním z řešení úspory vody. Sami si nastavíte její maximální možný průtok. Většinou se dá z obvyklých 12 litrů snížit až na 5l.
Termostatické baterie – zajistí vám nejvíce úspor vody. Optimální nastavení termostatu je 38°C. Stane-li se, že z nějakého důvodu nepoteče studená voda, termostat se automaticky uzavře. Nehrozí tak nebezpečí opaření. A to ani v případě, že nechtěně (například při sprchování) zavadíte o páku. Změna teploty vody na termostatu totiž vyžaduje o něco více času než obyčejné seřízení při jejím spuštění. To uvítají zejména rodiče malých dětí. Kromě termostatu mají tyto baterie také tlačítko omezující proud vody. Ta jsou schopna proud snížit až o 50%.

Používané materiály na vodovodní baterie

Tělo baterie se zpravidla vyrábí z mosazi. Povrch je pochromovaný. Silná vrstva chromu zajistí vyšší odolnost vůči mechanickému poškození baterie a také stále stejný vzhled. Málo pochromované baterie jsou náchylné k poškrábání a snadno se opotřebovávají již při běžném používání.  Čím těžší baterie je, tím větší kvalitu vám poskytne a má také delší životnost.

Pozor na přívodní hadice, které mohou obsahovat škodlivé látky. Ty se dostávají do pitné vody. Raději více zainvestujte.

Rada na závěr

Kvůli bezproblémovému servisu vybírejte takového výrobce, který má širokou síť servisních středisek. Jejich pracovníci se k vám vypraví ve velmi krátké lhůtě a vaší závadu posoudí u vás doma. Vy tak nemusíte baterii nikam nosit.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE