NAVIGACE
Domov v bezpečí Stavba domu Vnitřní úpravy 

Domov v bezpečí

Od takového zařízení, které nám má chránit náš rodinný majetek, očekáváme v první řadě spolehlivost. Je lepší zainvestovat do kvalitního systému, než si pak pořizovat nové odcizené věci. Na bezpečnostním systému by se tedy šetřit nemělo, stejně jako na ostatním vybavení domácnosti, od kterého vyžadujeme spolehlivost.

Zabezpečení jednotlivých částí domu

Dveře

Ze statistik vyplývá, že dveře jsou nejčastějším terčem útoku nezvaných návštěvníků. Jakmile zloděj překoná dveře, má možnost pohodlně vynést nakradené věci. V případě odhalení mu poskytují rychlý a pohodlný únik.

Bezpečnostní dveře se dělí na šest jednotlivých tříd, dle toho, jakým způsobem je možno je otevřít:

  1. jednoduchým nářadím do 3 minut
  2. jednoduchým nářadím do 5 minut
  3. s pomocí páčidla do 10 minut
  4. s kompletním vybavením ručního nářadí do 15 minut
  5. s pomocí elektrického nářadí (výkon do 700 W) do 20 minut
  6. s pomocí elektrického nářadí (výkon nad 700 W) nad 20 minut

Dveře 1. a 2. třídy se v podstatě ani nedají považovat za bezpečnostní. Běžně používané bezpečnostní dveře se řadí do tříd 3. a 4. třídy, 5. a 6. se využívají pro vysokou bezpečnost ve vládních budovách, bankách a podobně.
Bezpečnostní prvky dveří

Bezpečnostní dveře se vyznačují několika základními prvky:

  • bezpečnostní zámek – moderní zámky mohou mít až 30 miliard uzamykacích kombinací, které není snadné kopírovat
  • bezpečnostní kování – zámek je opatřen bezpečnostním kováním s jistícími čepy (těch může být až 20); umisťují se po celém obvodu dveří, někdy i do podlahy – tím je docílena maximální bezpečnost dveří

Okna

Samozřejmě i okna, jakožto další terč nevítaných návštěvníků, je nutno dobře chránit.

Jednotlivé druhy oken můžeme dělit na:

  • interiérová
  • sklepní
  • garážová
  • střešní

Jak je správně zabezpečit okna proti zlodějům?

Jedním ze základních prvků bezpečnosti je to, aby se nedalo okno otevřít zvenčí. Tím byste přístup nezvaným hostům velice zjednodušili. Okna se také dají vybavit pojistkami, které brání jejich vysazení. Použijte bezpečnostní fólie. V případě roztříštění skla, se střepy na fólii přilepí. Předměty, které se pachatel pokusí prohodit oknem, se dovnitř nedostanou. Každé okno by také mělo být vybaveno bezpečnostním sklem. To má 5krát vyšší odolnost vůči mechanickému poškození a 3krát vyšší odolnost vůči tvrdému nárazu, na rozdíl od obyčejného skla. Mříže můžeme použít i v interiéru.

Běžným bezpečnostním prvkem na oknech bývají mříže. Ty můžeme rozdělit na dva druhy:

  • pevné – zabraňují jak ve vniknutí do objektu, tak i v úniku ven; jejich nevýhodou je, že mohou omezovat průnik světla, jsou však o něco spolehlivější než mříže nůžkové
  • nůžkové – výhodou je jejich estetika
    • navíjecí (vertikální směr)
    • roztahovací (horizontální směr)

Vzhledem k tomu, že podle statistik, se v 90 procentech případů do domu vniká dveřmi nebo okny, neměl by se výběr správného zabezpečení podceňovat.

Alarm a kamerový systém

Kromě různých bezpečnostních pojistek, zámků a podobných věcí, bychom si celý dům měli zajistit alarmem. Jednoduše si v objektu rozmístíme fotobuňky, které snímají veškerý pohyb. Celý tento systém se napojí na sirénu, která se rozezní, když vám do domu někdo vnikne. U některých typů existuje možnost upozornit majitele domu na zloděje pomocí SMS zprávy. Ideální je zkombinovat alarm s kamerovým systémem.

domov-v-bezpeci-I

Zdroj: http://globalgoodgroup.com | Kamerový systém

Doplňky k zabezpečovacím systémům

Někdy se stává, že se snaží pachateldostat do domu i v případě, že někdo z jeho obyvatel je uvnitř. K ochraně před nezvanými hosty mohou sloužit i „maličkosti“, které pachateli zabrání vstoupit. Často využívaným je zajišovací řetízek. O něco spolehlivější je vymezovač otevření dveří. Žádnými novinkami nejsou ani videotelefon či panoramatické kukátko.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

OKOMENTUJTE